
Aoma Coffee
【 NEW】HALO -Wolisho & Dega- / Ethiopia
【 NEW】HALO -Wolisho & Dega- / Ethiopia is a Halo, Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Wolisho & Dega coffee from Aoma Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Halo, Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Wolisho & Dega
- Producer
- 765 smallholder producers【Halo Beriti washing station】
Available Sizes▾
- 200g — $18.49 ($9.24/100g)
- 500g — $41.56 ($8.31/100g)

【 NEW】HALO -Wolisho & Dega- / Ethiopia
【 NEW】HALO -Wolisho & Dega- / Ethiopia is a Halo, Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Wolisho & Dega coffee from Aoma Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Halo, Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Wolisho & Dega
- Producer
- 765 smallholder producers【Halo Beriti washing station】
Available Sizes
- 200g — $18.49 ($9.24/100g)
- 500g — $41.56 ($8.31/100g)
Similar coffees to this Halo, Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Wolisho & Dega

【NEW】Ethiopia Yrgacheffe Kochere Biloya
Ethiopia Fully Washed Kurume, Dega, Wolisho
Glitch Coffee & Roasters
$15.00

【NEW】Ethiopia Halo Hartume
Ethiopia Carbonic Maceration Heirloom
Glitch Coffee & Roasters
$18.00

Ethiopia Sidema Nigusse Gemeda
Ethiopia Washed 74158
Glitch Coffee & Roasters
$20.00

Halo
Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia Natural Ethiopian Heirloom
Keen Coffee
$16.99

Ethiopia Guji Uraga Bele
Ethiopia Natural 74110, 74112
Glitch Coffee & Roasters
$15.00

【NEW】Ethiopia Tamiru Bensa Murago
Ethiopia Natural 74165
Glitch Coffee & Roasters
$21.00
Description
2026ニュークロップ、今シーズンのHALOは清涼感と風味のバランスが素晴らしい フローラルな香りに、白桃やライチといったピュアで優しい果実味と紅茶のニュアンス。 キャラメルを舐めたような甘い余韻が心地よいコーヒーです。 ハロ・ウォッシングステーションは、ゲデブ最大の栽培地域で総面積 1240 ヘクタールのコーヒー農園があります。このステーションは、Halo Village にある約 765 軒の農家からコーヒーチェリーを購入しています。エチオピア国内のオーガニック認証を取得しており、周辺環境への配慮で高い評価を受けています。 Taste Floral, peach, black tea Profile Producer : 765 smallholder producers【Halo Beriti washing station】 Region : Halo, Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe Variety : Wolisho & Dega Process : Washed Roast profile:Light roast -浅煎り- Release date:2026. 8月中旬- ------------------ *送料全国一律600円、7,000円以上のご購入で送料無料。 *オーダー確定後、5営業日以内に出荷いたします。(在庫が無い場合は、次回焙煎日後に発送いたします) *飲み頃について / 豆のままご購入の方は、焙煎日より2週間後頃から飲み始め90日前後までエージングをかけながらお楽しみいただけます。おすすめは焙煎日から3週間後あたりからの飲み始めです。粉でご購入の方は、到着次第出来るだけ早くお飲みください。 *ギフト包装などには対応しておりません。ご了承願います。 *北海道・沖縄への発送はレターパックプラス (対面受け取り) でお送りする場合が御座います。
More from Aoma Coffee

【NEW】HONORIO QUISPE -Bourbon & Geisha- / Peru
$22.95

【NEW】<COE #17> ROLANDO RAMIREZ -Geisha & Bourbon- / Peru
$19.12

【NEW】THUNGURI -SL28, SL34, Ruiru11 & Batian- / Kenya
$20.40

【NEW】ヲリヲリ / Seasonal BLEND
$16.57

【NEW】JOSE ELANDIO -Catuai- / Costa Rica
$21.67

【残りわずか】<COE N.W#1> FORTUNATO ARENAS -Catuai & Geisha- / Peru
$24.22


![【送料無料】 エチオピア イルガチェフェ ゲデブ グレード1(ETHIOPIA Yirgaheffe Gedeb Grade1)[C]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0430/3755/6896/products/4993199678227c1_a4290af9-a2c1-4af8-8911-97cdd902bbdf.jpg?v=1760945577)
