
Archers Coffee
Brazil - Santuario Sul Sudan Rume Washed
Brazil - Santuario Sul Sudan Rume Washed is a Carmo De Minas, Washed, Sudan Rume coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Carmo De Minas
- Process
- Washed
- Variety
- Sudan Rume
- Producer
- Luiz Paulo Dias Pereira
Available Sizes▾
- 250g — $14.98 ($5.99/100g)
- 1000g — $46.29 ($4.63/100g)

Brazil - Santuario Sul Sudan Rume Washed
Brazil - Santuario Sul Sudan Rume Washed is a Carmo De Minas, Washed, Sudan Rume coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Carmo De Minas
- Process
- Washed
- Variety
- Sudan Rume
- Producer
- Luiz Paulo Dias Pereira
Available Sizes
- 250g — $14.98 ($5.99/100g)
- 1000g — $46.29 ($4.63/100g)
Similar coffees to this Carmo De Minas Washed Sudan Rume

Coromandel
Minas Gerais, Brazil Natural Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Fábrica Coffee Roasters
$18.20

Coromandel - 35g
Minas Gerais, Brazil Natural Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Fazenda Sertão
Carmo de Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Brazil
Minas Gerais Natural Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Rum Baba Coffeeroasters
$10.73

Baixadão
Baixadão, Mantiqueira De Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$15.92

Regular Brazil Cerrado
Brazil Pulped Natural
Talking Crow Coffee Roasters
$21.00
Description
Producer: Luiz Paulo Dias Pereira Farm: Fazenda Suntuario Sul Location: Carmo De Minas Variety: Sudan Rume Process: Washed Altitude: 1,300 masl Fermentation ▪▪▫▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▫ Acidity ▪▪▪▫▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76


