
Archers Coffee
India - Pearl Mountain Lot RM 59
India - Pearl Mountain Lot RM 59 is a Chikmagalur, Karnataka, CM Intenso Natural, Catuai coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Chikmagalur, Karnataka
- Process
- CM Intenso Natural
- Variety
- Catuai
- Producer
- Ashok Patre
Available Sizes▾
- 100g — $8.99 ($8.99/100g)
- 250g — $17.70 ($7.08/100g)
- 1000g — $50.37 ($5.04/100g)

India - Pearl Mountain Lot RM 59
India - Pearl Mountain Lot RM 59 is a Chikmagalur, Karnataka, CM Intenso Natural, Catuai coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Chikmagalur, Karnataka
- Process
- CM Intenso Natural
- Variety
- Catuai
- Producer
- Ashok Patre
Available Sizes
- 100g — $8.99 ($8.99/100g)
- 250g — $17.70 ($7.08/100g)
- 1000g — $50.37 ($5.04/100g)
Similar coffees to this Chikmagalur, Karnataka CM Intenso Natural Catuai

India, Pearl Mountain
India, Chikmagalur, India Washed Catuai
Methodical Coffee
$25.25

Ratnagiri Estate, India
Karnataka, Chikmagalur, India Honey Catuai
Seven Seeds Coffee Roasters
$21.77

India, Kerehaklu
Sequentially Fermented Washed Selection 9
Methodical Coffee
$29.03

India - Merthi Mountain
India, Chikmagalur, Karnataka Washed SL9
Solberg & Hansen
$14.54

India Chikmagalur Ratnagiri Washed
India Washed Catuai Caturra
Driftaway Coffee
$16.00

Bhadra
Chikmagalur, India
Passenger
$20.25
Description
Producer: Ashok Patre Farm: Ratnagiri EstateLocation: Chikmagalur, KarnatakaVariety: CatuaiProcess: CM Intenso Natural Altitude: 1,340 masl Fermentation ▪▪▪▪▫ Sweetness ▪▪▪▫▫ Acidity ▪▪▪▫▫ Roast ▪▪▪▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76





