
Archers Coffee
Rwanda - Muzo Lot 04
Rwanda - Muzo Lot 04 is a Gakenke District, Natural, Red Bourbon coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gakenke District
- Process
- Natural
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Baho Coffee / Emmanuel Rusatira
Available Sizes▾
- 250g — $14.16 ($5.66/100g)
- 1000g — $43.57 ($4.36/100g)

Rwanda - Muzo Lot 04
Rwanda - Muzo Lot 04 is a Gakenke District, Natural, Red Bourbon coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gakenke District
- Process
- Natural
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Baho Coffee / Emmanuel Rusatira
Available Sizes
- 250g — $14.16 ($5.66/100g)
- 1000g — $43.57 ($4.36/100g)
Similar coffees to this Gakenke District Natural Red Bourbon

Ruanda - Kilimbi Natural
Ruanda, Nyamasheke District Natural Bourbon rojo
Hola Coffee
$18.20

Rwanda Ruronzi Farm
Rwanda Anaerobic Natural Red Bourbon
Imbibe Coffee Roasters
$19.34

Shyira
Shyira, Nyabihu, Western Province, Rwanda Natural Red Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$17.24

Rwanda Ngororero Red Bourbon Natural | One Half Coffee
western province, rwanda natural red bourbon
One Half Coffee
$17.14

Dahwe
Gisgara, Southern Province, Rwanda Natural Red Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$17.24

Rwanda Ngororero Red Bourbon Fully Washed | One Half Coffee
western province, rwanda fully washed red bourbon
One Half Coffee
$23.27
Description
Producer: Baho Coffee / Emmanuel Rusatira Farm: Muzo Washing Station Location: Gakenke District Variety: Red Bourbon Process: Natural Altitude: 1,500 – 2,100 masl Fermentation ▪▪▪▫▫ Sweetness ▪▪▪▫▫ Acidity ▪▪▪▫▫ Roast ▪▪▪▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76

