
Assembly Coffee London
Ecuador — La Rosita Bourbon
Ecuador — La Rosita Bourbon is a Ecuador, Washed, Bourbon coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $125.00 ($12.50/100g)

Ecuador — La Rosita Bourbon
Ecuador — La Rosita Bourbon is a Ecuador, Washed, Bourbon coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $125.00 ($12.50/100g)
Similar coffees to this Ecuador Washed Bourbon

Coffee Alto del Bijao Bourbon Red Semi-Washed Organic
Colombia - Santander / Altos Del Bijao Estate Bourbon rouge
Terres de Café
$30.67
![Granja Paraiso 92 [Red Bourbon Advanced Washed]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/09/PAQUETWEB-GP92RBAW.webp)
Granja Paraiso 92 [Red Bourbon Advanced Washed]
Colombia Double Fermentation Lavée Red Bourbon
Tanat Coffee
$23.83

Granja Paraiso 92 - Red Bourbon - Colombia
Cauca, Colombia double anaerobic washed red bourbon
Moonwake
$28.00
Description
Ecuador — La Rosita Bourbon First cultivated on the island of Réunion before spreading across the coffee-growing world, Red Bourbon remains one of the industry's most revered varieties, celebrated for its natural sweetness and balance. At La Rosita, the combination of cool Andean temperatures, humid cloud covered conditions and slow cherry maturation allows the variety to develop exceptional depth of flavour. To preserve that character, Rosa Morillo carries out a carefully controlled washed process. Ripe cherries are selected by hand before fermenting for 24 hours, then pulped and returned to tanks for a further 12-hour fermentation with the mucilage intact. The coffee is then fully washed and dried in covered polytunnels for around 10 days. The result is a rich, rounded cup with remarkable sweetness.
More from Assembly Coffee London

Ecuador — La Rosita Sidra
$28.00

Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
$28.00

Colombia — Maria Rodriguez
$28.00

Colombia — CGLE Sudan Rume
$42.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
$19.00

Colombia — Cata x Zarza Wush Wush
$32.00