
Assembly Coffee London
Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
Ecuador — La Rosita Typica Mejorado is a Ecuador, Washed, Typica coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $125.00 ($12.50/100g)

Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
Ecuador — La Rosita Typica Mejorado is a Ecuador, Washed, Typica coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $125.00 ($12.50/100g)
Similar coffees to this Ecuador Washed Typica

Ecuador Hacienda La Papaya - Washed Typica
Ecuador Washed Typica Mejorado
Dune Coffee Roasters
$30.00

Ecuador - Fincas Del Putushio, Typica Mejorado
Loja Province, Ecuador Classic Washed Typica Mejorado
Archers Coffee
$22.60

Jose Jijon
Loja, Ecuador Washed Typica Mejorado
Eight Ounce Coffee
$36.99

Juan Peña - Ecuador Washed Typica Mejorado
Ecuador, Saraguro Formation, Loja Washed Typica Mejorado
September
$28.00

Finca la Marquesa - Ecuador
Vilcamba valley, Ecuador Washed Typica Mejorado
Wide Awake Coffee
$8.32
Description
Ecuador — La Rosita Typica Mejorado Situated on the western foothills of the Andes, La Rosita benefits from a mild subtropical highland climate, where cool temperatures, frequent cloud cover and high annual rainfall help to extend cherry maturation and develop greater sweetness and complexity. These same conditions, however, make drying coffee particularly challenging, particularly for honey and natural processes. For this reason, Rosa Morillo favours a washed approach. After harvest, ripe cherries are hand-selected and fermented for 24 hours before pulping. The coffee then undergoes a second 12-hour fermentation with the mucilage intact before being fully washed and dried in covered polytunnels for around 10 days. The result is a sweet, fruit-led cup with a juicy finish.
More from Assembly Coffee London

Ecuador — La Rosita Sidra
$27.00

Ecuador — La Rosita Bourbon
$27.00

Colombia — Maria Rodriguez
$27.00

Colombia — CGLE Sudan Rume
$42.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
$19.00

Colombia — Cata x Zarza Wush Wush
$32.00