
Assembly Coffee London
Colombia — Maria Rodriguez
Colombia — Maria Rodriguez is a Colombia, Natural coffee from Assembly Coffee London.
In stock since:
Available Sizes▾
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $122.00 ($12.20/100g)

Colombia — Maria Rodriguez
Colombia — Maria Rodriguez is a Colombia, Natural coffee from Assembly Coffee London.
In stock since:
Available Sizes
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $122.00 ($12.20/100g)
Description
Colombia — Maria Rodriguez This SL28 is naturally processed, with a 48-hour anaerobic fermentation playing a key role in developing its depth of flavour. Ripe cherries are harvested, floated and sorted before being placed in sealed tanks, where the controlled fermentation builds richer fruit character while retaining SL28’s signature clean profile. The cherries are then slowly sun-dried on raised beds for 20–30 days, turned regularly to ensure even dehydration and prevent over-fermentation. The result is a distinctly tropical expression of SL28: ripe mango, butterscotch sweetness and a rounded, creamy mouthfeel.
More from Assembly Coffee London

Ecuador — La Rosita Sidra
$27.00

Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
$27.00

Ecuador — La Rosita Bourbon
$27.00

Colombia — CGLE Sudan Rume
$42.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
$19.00

Colombia — Cata x Zarza Wush Wush
$32.00