
Assembly Coffee London
Ecuador — La Rosita Sidra
Ecuador — La Rosita Sidra is a Ecuador, Washed, Sidra coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $125.00 ($12.50/100g)

Ecuador — La Rosita Sidra
Ecuador — La Rosita Sidra is a Ecuador, Washed, Sidra coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $125.00 ($12.50/100g)
Similar coffees to this Ecuador Washed Sidra

Finca Soledad Sidra Wave Washed
Ecuador Wave Washed Sidra
BlendIn Coffee Club
$20.00

Coffee La Josefina Sidra Washed
Washed Sidra
Terres de Café
$28.90

Pepe Ecuador Soledad Sidra Washed
Imbabura, Ecuador Washed Sidra
Bean & Bean Coffee Roasters
$35.00

Finca Soledad - Washed Sydra
Ecuador Washed Sidra
Poma Coffee
$47.00

Ecuador - Sidra Wave Washed, Finca Soledad
Intag Valley, Imbabura Province Wave Washed Sidra
Archers Coffee
$26.68
Description
Ecuador — La Rosita Sidra Developed in Ecuador, Sidra is a locally adapted variety that combines an Ethiopian varietal with Ecuadorian terroir and growing conditions. At La Rosita, the western foothills of the Andes provide a mild subtropical highland climate, where cool temperatures, frequent cloud cover and high annual rainfall encourage slow cherry maturation and greater sweetness. After harvest, ripe cherries are hand-selected and fermented for 24 hours before pulping. The coffee then undergoes a second 12-hour fermentation with the mucilage intact before being fully washed and dried in covered polytunnels for around 10 days. The result is an elegant, silky cup that highlights the clarity and delicate floral character of the Sidra variety.
More from Assembly Coffee London

Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
$28.00

Ecuador — La Rosita Bourbon
$28.00

Colombia — Maria Rodriguez
$28.00

Colombia — CGLE Sudan Rume
$42.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
$19.00

Colombia — Cata x Zarza Wush Wush
$32.00