
Assembly Coffee London
Colombia — CGLE Sudan Rume
Colombia — CGLE Sudan Rume is a Colombia, Natural coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 50g — $42.00 ($84.00/100g)
- 100g — $61.00 ($61.00/100g)
- 200g — $99.00 ($49.50/100g)

Colombia — CGLE Sudan Rume
Colombia — CGLE Sudan Rume is a Colombia, Natural coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 50g — $42.00 ($84.00/100g)
- 100g — $61.00 ($61.00/100g)
- 200g — $99.00 ($49.50/100g)
Description
Colombia — CGLE Sudan Rume Provenance The next release in our 10-Year Series takes us to Valle del Cauca, where Café Granja La Esperanza has spent decades exploring the possibilities of Colombian coffee production. This naturally processed Sudan Rume is a rare example of a variety prized for its distinctive floral and tea-like character. Grown across La Esperanza’s network of farms, the coffee reflects the group’s long-standing commitment to exploring unusual varieties and refining the processes that bring out their potential. Explore our full 10-Year series. Process Sudan Rume is one of coffee’s rarer varieties, known for its floral aromatics and bright, tea-like character. Here, Café Granja La Esperanza uses a carefully controlled natural process that brings further depth to these characteristics. Only cherries at peak ripeness are selected before undergoing a floating process to remove lower-density fruit. The cherries are then assessed for their natural sugar content before beginning a two-stage fermentation. They first ferment in open tanks for 48 hours, followed by a further 72 hours in sealed tanks, allowing the fermentation to develop greater depth and complexity. After fermentation, the cherries are mechanically dried for 8–12 days at 38°C. Once dried, the coffee is rested in climate-controlled storage at 18–19°C, allowing it to stabilise. With vibrant blueberry notes and fresh lemongrass aromatics, the finished coffee demonstrates the remarkable diversity of flavour found in Colombian coffee.
More from Assembly Coffee London

Ecuador — La Rosita Sidra
$28.00

Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
$28.00

Ecuador — La Rosita Bourbon
$28.00

Colombia — Maria Rodriguez
$28.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
$19.00

Colombia — Cata x Zarza Wush Wush
$32.00