
Axil Coffee Roasters
Pele Espresso
Pele Espresso is a Hambella & Mogiana, Brazil & Ethiopia, Natural, Mixed varietal coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Hambella & Mogiana, Brazil & Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Mixed varietal
Available Sizes▾
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 500g — $35.00 ($7.00/100g)
- 750g — $52.00 ($6.93/100g)
- 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
- 1500g — $88.00 ($5.87/100g)
- 2000g — $108.00 ($5.40/100g)
- 3000g — $161.00 ($5.37/100g)
- 4000g — $215.00 ($5.38/100g)
- 5000g — $269.00 ($5.38/100g)

Pele Espresso
Pele Espresso is a Hambella & Mogiana, Brazil & Ethiopia, Natural, Mixed varietal coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Hambella & Mogiana, Brazil & Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Mixed varietal
Available Sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 500g — $35.00 ($7.00/100g)
- 750g — $52.00 ($6.93/100g)
- 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
- 1500g — $88.00 ($5.87/100g)
- 2000g — $108.00 ($5.40/100g)
- 3000g — $161.00 ($5.37/100g)
- 4000g — $215.00 ($5.38/100g)
- 5000g — $269.00 ($5.38/100g)
Similar coffees across all roasters

Old School Espresso
60% Minas Gerais, Brazil; 40% Guji, Ethiopia Pulped Natural & Washed Yellow Catuai, Mundo Novo, Red Catuai, Heirloom
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

Alpha
Natural
Gracenote Coffee
$19.50

Blend Eins
Modern espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.66

Classic Espresso - our full bodied espresso
Poços de Caldas Natural Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
da Matteo
$290.14

Espresso Blend - 35g
30% Ethiopia + 70% Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

FIX: Chocolatey Blend
Ethiopia & Brazil Natural (Brazil/Ethiopia) Blend
Pirates of Coffee
$15.00
Description
Origins: Brazil & Ethiopia Farm/Region: Hambella & Mogiana Tasting Notes: Chocolate Ganache & Mixed Berries Varietal: Mixed varietal Processing: Natural Recommended Recipe: Black - 20g in/44g out Milk 22g in/38g out Total Extraction time: 27-30 seconds Roast Profile: Espresso About The Coffee: Pelé Blend We’re excited to share our Pelé Espresso Blend, a coffee made with carefully selected beans from Brazil and Africa and Central America. Always 100% natural process, this blend brings together the strengths of each origin. It’s a versatile cup — smooth and vibrant on its own, while also pairing beautifully with milk. With a subtle fruity kick, Pelé adds a twist that fans of our Seasonal Blend will recognize and love.
More from Axil Coffee Roasters

Luz Helena Salazar
$21.00

Jardines del Eden - Java - Washed
$28.00

Seasonal Espresso
$16.00

Gishamwana Island
$18.00

Gondo
$21.00

Heavyweight Espresso
$16.00









