BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Axil Coffee Roasters

Axil Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Victoria, Australia. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Axil Coffee Roasters.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Brazil
Common processes
Washed, Natural, Natural & Washed
New in last 30 days
6 (7.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28

12 coffees in stock (23 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Luz Helena Salazar
Australia|Axil Coffee Roasters

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Maracay, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Luz Helena Salazar
Jardines del Eden - Java - Washed
Australia|Axil Coffee Roasters

$28.00 · 200g · $14.00/100g

2 sizes
  • 200g — $28.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $122.00 ($12.20/100g)

Details

Origin
Jardines del Eden, Quindio, Colombia
Process
Wash
Variety
Java
Producer
Carlos & Felipe Arcila
Seasonal Espresso
Australia|Axil Coffee Roasters

$16.00 · 250g · $6.40/100g

9 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 500g — $32.00 ($6.40/100g)
  • 750g — $48.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
  • 1500g — $82.00 ($5.47/100g)
  • 2000g — $101.00 ($5.05/100g)
  • 3000g — $151.00 ($5.03/100g)
  • 4000g — $201.00 ($5.03/100g)
  • 5000g — $251.00 ($5.02/100g)

Details

Origin
Mogiana, Cafe Tuxpal & Gera, Brazil, El Salvador & Ethiopia
Process
Natural & Washed
Variety
Mixed varietal
Gishamwana Island
Australia|Axil Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $56.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Gishamwana Island, Rwanda
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Emmanuel Rwakagara
Gondo
Australia|Axil Coffee Roasters

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Gondo, Kenya
Process
Washed
Variety
Castillo & Colombia
Heavyweight Espresso
Australia|Axil Coffee Roasters

$16.00 · 250g · $6.40/100g

9 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 500g — $32.00 ($6.40/100g)
  • 750g — $48.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
  • 1500g — $82.00 ($5.47/100g)
  • 2000g — $101.00 ($5.05/100g)
  • 3000g — $151.00 ($5.03/100g)
  • 4000g — $201.00 ($5.03/100g)
  • 5000g — $251.00 ($5.02/100g)

Details

Origin
Esperanca, Popoyan & Laos, Brazil, Colombia & Laos
Process
Natural & Washed
Variety
Mixed varietal
Pele Espresso
Australia|Axil Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

9 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 500g — $35.00 ($7.00/100g)
  • 750g — $52.00 ($6.93/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
  • 1500g — $88.00 ($5.87/100g)
  • 2000g — $108.00 ($5.40/100g)
  • 3000g — $161.00 ($5.37/100g)
  • 4000g — $215.00 ($5.38/100g)
  • 5000g — $269.00 ($5.38/100g)

Details

Origin
Hambella & Mogiana, Brazil & Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mixed varietal
Swiss Water Decaf
Australia|Axil Coffee Roasters

$15.00 · 250g · $6.00/100g

9 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 500g — $28.00 ($5.60/100g)
  • 750g — $43.00 ($5.73/100g)
  • 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
  • 1500g — $79.00 ($5.27/100g)
  • 2000g — $101.00 ($5.05/100g)
  • 3000g — $151.00 ($5.03/100g)
  • 4000g — $201.00 ($5.03/100g)
  • 5000g — $251.00 ($5.02/100g)
Muchagara
Australia|Axil Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Muchagara Factory, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian
Producer
1,200–1,700 smallholder farmers
Cherry Pie
Australia|Axil Coffee Roasters

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $72.00 ($7.20/100g)

Details

Origin
El Diviso & Manos Juntas & Granja Paraiso 92, Colombia
Process
Natural, Anaerobic & Thermo Shock
Variety
Ombligon & Castillo
Producer
Mixed
Linarco Rodriguez
Australia|Axil Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Betania Farm - Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Linarco Rodriguez
Fazenda Rio Brilhante
Australia|Axil Coffee Roasters

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Fazenda Rio Brilhante, Colombia
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
Ignacio Urban