
Axil Coffee Roasters
Muchagara
Muchagara is a Muchagara Factory, Kenya, Washed, SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Muchagara Factory, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian
- Producer
- 1,200–1,700 smallholder farmers
Available Sizes▾
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Muchagara
Muchagara is a Muchagara Factory, Kenya, Washed, SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Muchagara Factory, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian
- Producer
- 1,200–1,700 smallholder farmers
Available Sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $61.00 ($6.10/100g)
Similar coffees to this Muchagara Factory, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian

Kenya Mugaya
Kenya Washed SL-28
Metric Coffee
$25.00

MOK - Kenya, Mugaya AA, Washed
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Entropica Coffee
$36.00

Kathima Embu - Washed SL28 & 34, & Ruiri 11 - Manyata, Embu, Kenya - SL28, SL34, Batian, Ruiri II - Washed - Kenya 8oz
Manyata, Embu Washed SL28, SL34, Batian, Ruiri II
Norma Supply Co.
$23.00
Gachatha AB Washed
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Hatch Crafted Coffee
$23.33
Description
Origin: Kenya Farm/Region: Muchagara Factory Tasting Notes: Dried Apricot, Pear Cider, Lemon & Date Producer: 1,200–1,700 smallholder farmers Varietal: SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian Processing: Washed Altitude: 1600 - 1800 MASL Roast Profile: Filter Recommended Recipe: 6g in/ 100ml water out in Bloom: 30 sec Total Extraction time: 3.30 min About The Coffee:Muchagara Washing Station is located in Kirinyaga, on the slopes of Mount Kenya, where smallholder farmers deliver ripe cherries to the Baragwi Farmers’ Cooperative Society. The region’s high elevation and rich volcanic soils provide ideal conditions for growing Kenya’s renowned SL28 and SL34 varieties. Cherries are carefully hand-selected before being pulped and fully washed. The coffee is fermented, washed through grading channels and slowly dried on raised African drying beds. This traditional processing produces a clean, vibrant cup that highlights the character of Kirinyaga coffees.
More from Axil Coffee Roasters

Luz Helena Salazar
$21.00

Jardines del Eden - Java - Washed
$28.00

Seasonal Espresso
$16.00

Gishamwana Island
$18.00

Gondo
$21.00

Heavyweight Espresso
$16.00