BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Seasonal Espresso
Australia|Axil Coffee Roasters

Axil Coffee Roasters

$16.00250gIn Stock

Seasonal Espresso

Seasonal Espresso is a Mogiana, Cafe Tuxpal & Gera, Brazil, El Salvador & Ethiopia, Natural & Washed, Mixed varietal coffee from Axil Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Axil Coffee Roasters

Details

Origin
Mogiana, Cafe Tuxpal & Gera, Brazil, El Salvador & Ethiopia
Process
Natural & Washed
Variety
Mixed varietal
Available Sizes▾
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 500g — $32.00 ($6.40/100g)
  • 750g — $48.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
  • 1500g — $82.00 ($5.47/100g)
  • 2000g — $101.00 ($5.05/100g)
  • 3000g — $151.00 ($5.03/100g)
  • 4000g — $201.00 ($5.03/100g)
  • 5000g — $251.00 ($5.02/100g)

Similar coffees across all roasters

Description

Origins: Brazil, El Salvador & Ethiopia Farm/Region: Mogiana, Cafe Tuxpal & Gera Tasting Notes: Milk Chocolate, Panela & Stone Fruits Varietal: Mixed varietal Processing: Natural & Washed  Recommended Recipe: Black - 20g in/44g out  Milk 22g in/38g out Total Extraction time: 27-30 seconds Roast Profile: Espresso About The Coffee: Seasonal Blend is the coffee served within all our cafes that you know and love. Seasonal is a mixture of rotating coffees from Africa, South & Central America. Coffee is a seasonal product and adjust accordingly. We select and source each coffee based on harvest and processing method to maintain a consistent cup profile all year round.

About Axil Coffee Roasters

Location
Victoria, Australia
Region
Asia/Pacific
Visit Axil Coffee Roasters →