
Axil Coffee Roasters
Cherry Pie
Cherry Pie is a El Diviso & Manos Juntas & Granja Paraiso 92, Colombia, Natural, Anaerobic & Thermo Shock, Ombligon & Castillo coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- El Diviso & Manos Juntas & Granja Paraiso 92, Colombia
- Process
- Natural, Anaerobic & Thermo Shock
- Variety
- Ombligon & Castillo
- Producer
- Mixed
Available Sizes▾
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 1000g — $72.00 ($7.20/100g)

Cherry Pie
Cherry Pie is a El Diviso & Manos Juntas & Granja Paraiso 92, Colombia, Natural, Anaerobic & Thermo Shock, Ombligon & Castillo coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- El Diviso & Manos Juntas & Granja Paraiso 92, Colombia
- Process
- Natural, Anaerobic & Thermo Shock
- Variety
- Ombligon & Castillo
- Producer
- Mixed
Available Sizes
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 1000g — $72.00 ($7.20/100g)
Similar coffees across all roasters

Jairo Arcila Cherry Espresso
Colombia Washed, Cherry Co-Fermented Castillo
Monogram Coffee
$21.92

Jairo Arcila Cherry
Colombia Washed, Cherry Co-Fermented Castillo
Monogram Coffee
$21.92

Black & White Roasters – Edinson Argote - Cherry Limeade
Colombia Advanced Natural, Washed Chiroso, Maragesha
Speciality Coffee CA
$48.00

Filter Roast 250g: Colombia - Pico Alto - Honey Aji x Natural Pink Bourbon
Guacacallo, Colombia Honey x Natural Aji x Pink Bourbon
Talo Coffee
$18.28
Description
Origin: Colombia Farm/Region: El Diviso & Manos Juntas & Granja Paraiso 92 Tasting Notes: Cherry Compote, Brown Sugar & Golden Pastry Producer: Mixed Varietal: Ombligon & Castillo Processing: Natural, Anaerobic & Thermo Shock Roast Profile: Filter Recommended Recipe: 20g of coffee in and 300ml of water out starting off at 94 degrees. Start your bloom at 60ml, then pouring 60ml every 30 seconds for a total of 5 pours. About The Coffee: Three words to describe our new filter blend: Sweet, bold and comforting. We have blended together some unique processes like ‘thermo shock’ and ‘anaerobic natural’ from award winning producers in Colombia including Nestor Lasso and Wilton Benetez. We've made this blend with the everyday filter drinker in mind, balancing out those intense tart qualities with more mellow rich berry notes.
More from Axil Coffee Roasters

Luz Helena Salazar
$21.00

Jardines del Eden - Java - Washed
$28.00

Seasonal Espresso
$16.00

Gishamwana Island
$18.00

Gondo
$21.00

Heavyweight Espresso
$16.00