
Bani Beans
Kenya Mchana - natural
Kenya Mchana - natural is a Kenya, natural, SL28, Ruiru, Batian coffee from Bani Beans.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $21.62 ($8.65/100g)
- 1000g — $80.78 ($8.08/100g)

Kenya Mchana - natural
Kenya Mchana - natural is a Kenya, natural, SL28, Ruiru, Batian coffee from Bani Beans.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $21.62 ($8.65/100g)
- 1000g — $80.78 ($8.08/100g)
Similar coffees to this Kenya natural SL28, Ruiru, Batian

Kenya Ruera Natural
Kenya Natural Ruiru 11, SL28, K7, Batian
Bluebird Coffee Roastery
$24.34

Karimikui
Kirinyaga, Kenya natural SL28 & SL34
Shokunin Coffee
$18.20

AA Kiawamururu - Kenya // Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian - Fresh Cranberries, Vanilla, Chocolate Mousse, Violets
Nyeri, Kenya Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian
Swerl Coffee Roasters
$26.00

Kieni, 250g
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru11
Coffee Collective
$19.60

Gura Natural - Nyeri, Kenya
Kenya, Othaya, Nyeri Natural SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Solberg & Hansen
$20.03

Kenya Nyeri Burumani Estate SL28 & Ruiru 11 Natural Lot 268
Tetu, Nyeri, Kenya Natural SL28 & Ruiru 11
OMA Specialty Coffee
$48.44
Description
Coffee notes: vanilla, plum Process type: natural Country: Kenya Region: Kiambu Altitude: 1800m Botanical variety: SL28, Ruiru, Batian Recommended preparation: filter & espresso Net weight: 250g KENYA FINALLY!! This is our first natural coffee from Kenya (honestly, I haven’t tried that many of them myself either). I’ve wanted to offer one for quite a while, simply to keep the coffee selection as diverse as possible. There’s a really distinct vanilla note, followed by very ripe fruit that reminds me of plums and cherries. Natural processing is still pretty rare in Kenya, which makes the flavour profile quite unique. It works great both as filter and espresso — and the turbo shot is ridiculously good.
More from Bani Beans

Kenya Kiunyu - washed
$19.23

Colombia Juan Antonio Conta - washed chiroso
$16.50

Colombia Felix Alberto - experimental natural SL28
$25.03

Costarica Villamaria - natural
$18.77

Colombia Zarza - natural aji bourbon
$23.89

Colombia Rodrigo Sanchez - cold washed pink bourbon
$23.89

![Ruera Estate - Natural [SL28, Batian, Ruirui 11, K7]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/RueraEstateNaturalMix.png?v=1783681313)