BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Big Island Coffee Roasters

Big Island Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Hawaii, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Big Island Coffee Roasters.

Top origins
Hawaii
Common processes
Washed, Processed via the washed method using controlled fermentation with a champagne yeast., Typica variety. Honey process
New in last 30 days
4 (5.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-17
Latest restock
2026-09-17

3 coffees in stock (17 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Lā Piha Makahiki Blend
USA|Big Island Coffee Roasters

$45.00 · 283g · $15.90/100g

2 sizes
  • 283g — $45.00 ($15.90/100g)
  • 2267g — $320.00 ($14.12/100g)

Details

Origin
Kona, Maui & Kaʻū Coffees
Process
and SL34. Washed and Yeast Inoculated
Variety
Yellow Caturra, Red Bourbon
Maui Mana
USA|Big Island Coffee Roasters

$15.00 · 113g · $13.27/100g

3 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 2267g — $199.00 ($8.78/100g)

Details

Origin
Maui
Process
Washed
Variety
Yellow Caturra, Catuai
Maui Mellow
USA|Big Island Coffee Roasters

$15.00 · 113g · $13.27/100g

3 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 2267g — $199.00 ($8.78/100g)

Details

Origin
Maui
Process
Natural Processed
Variety
Yellow Caturra