
Bird Rock Coffee Roasters
The Optimist
The Optimist is a Natural, Washed, Various coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Natural, Washed
- Variety
- Various
Available Sizes▾
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $51.20 ($5.64/100g)
- 2267g — $112.00 ($4.94/100g)

The Optimist
The Optimist is a Natural, Washed, Various coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Natural, Washed
- Variety
- Various
Available Sizes
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $51.20 ($5.64/100g)
- 2267g — $112.00 ($4.94/100g)
Similar coffees across all roasters

Blend Eins
Modern espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.66

Kaffeelix - Blend Eins Espresso
Blend Natural & Washed Mixed Varieties
Speciality Coffee CA
$16.00

Alchemy Espresso
Blend, Africa, South America, Central America Washed & Naturals Traditional
George Howell Coffee
$20.00

Warmth Espresso Blend (908g)
Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$43.99

Metodico Espresso
Methodical Coffee
$18.64

EspressoBlend Emmi
Classic espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.66
Description
For the traditionalist, The Optimist Blend offers a timeless espresso experience. It’s the epitome of balance with a deep, chocolatey essence and a sweet, inviting finish. Versatile in nature, it is as delightful as a drip coffee as it is in a robust espresso.
About Bird Rock Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Bird Rock Coffee Roasters

Tiger
$23.00

Hacienda La Papaya: Typica Washed
$29.00

Lima Decaf
$23.00

La Avila SL28
$23.00

Inga Mystique
$22.00

Miraflores | Pink Bourbon
$37.00







