
Bold Bean Coffee Roasters
Decaf Blend
Decaf Blend is a Colombia, Fully Washed, Sugarcane process decaf, Mixed coffee from Bold Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Fully Washed, Sugarcane process decaf
- Variety
- Mixed
- Producer
- Various
Available Sizes▾
- 113g — $9.00 ($7.96/100g)
- 340g — $18.00 ($5.29/100g)
- 907g — $43.00 ($4.74/100g)
- 2267g — $96.00 ($4.23/100g)

Decaf Blend
Decaf Blend is a Colombia, Fully Washed, Sugarcane process decaf, Mixed coffee from Bold Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Fully Washed, Sugarcane process decaf
- Variety
- Mixed
- Producer
- Various
Available Sizes
- 113g — $9.00 ($7.96/100g)
- 340g — $18.00 ($5.29/100g)
- 907g — $43.00 ($4.74/100g)
- 2267g — $96.00 ($4.23/100g)
Similar coffees across all roasters

Sugarcane Decaf
Colombia
Chromatic Coffee
$28.99

Decaf
Decaf Huila, Colombia Washed
Sweet Bloom
$20.50

Colombia Espresso DECAF
Colombia - Cauca, Popayan Sugarcane (Decaf) Castillo, Catimor, Typica, Caturra
HAYB
$9.56

DECAF BALANCED
Huila, Colombia Washed Decaf Castillo & Caturra
The Barn
$15.82

¡Sin Cafeína! (Decaf)
Dark Matter Coffee
$23.00

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
Colombia Natural Decaffeination Castillo, Caturra
Man versus Machine
$16.95
Description
Decaf Blend - Decaf Sugarcane Process Specialty Coffee – Bold Bean Coffee Roasters Skip to content FREE shipping on any order over $50 orders placed before 9am will be shipped the following business day. SHOP SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Log in Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search Log in Cart Item added to your cart View cart Check out Continue shopping Skip to product information Open media 1 in modal 1 / of 1 Decaf Blend Decaf Blend Notes of pie spice, toffee and citrus zest add complex sweetness to this sugarcane-processed decaf blend. This sugarcane processed decaf from Colombia is packed with character, but not with caffeine. Regular price $18.00 USD Regular price $0.00 USD Sale price $18.00 USD Sale Sold out Shipping calculated at checkout. Size 12 oz Variant sold out or unavailable 4 oz Variant sold out or unavailable 2 lb Variant sold out or unavailable 5 lb Variant sold out or unavailable Grind Size Whole Bean Variant sold out or unavailable French Press/Cold Brew Variant sold out or unavailable Filter Variant sold out or unavailable Espresso Variant sold out or unavailable Quantity Quantity ( 0 in cart) Decrease quantity for Decaf Blend Increase quantity for Decaf Blend Add to cart View full details Technical Information Producer: Various Region: Colombia Harvest: Summer/Fall 2024 Varietal(s): Mixed Process: Fully Washed, Sugarcane process decaf Altitude: Various Agrton Gourmet Color: 94 (medium/light) Roasters Cupping Score: 85 Customer Reviews Based on 5 reviews Write a review 100% (5) 0% (0) 0% (0) 0% (0) 0% (0) L Liz Finally Good Decaf!! It's SO rare to find actually good decaf coffee beans. I feel like I'm drinking a normal cup of coffee or shot of espresso, not a typical decaf. It's delicious hot, in martinis, iced, everything! Absolutely LOVE. J Joel R Esspresso Martini We had made some espresso martinis using cheap beans from Costco which do make pretty good coffee but it doesn't make good espresso. Believe it or not, it didn't make good espresso martinis either. :) It also kept me up all night so we had to try something different. We've loved Sweet Spot, Supernova, & Supernatural so we decided to give the decaf blend a try. We're so glad we did! C Chris Kaszanits Decaf Blend We absolutely love Bold Beans Decaf Blend, we use it exclusively for Espresso based drinks in our household and love it. It’s nice having a decaf option available for when you want an extra drink but do not want to be over caffeinated. Also, it’s nice for those who may entertain in the evenings. We plan to bump up our subscription to keep extra on hand. M Maria Rodriguez Best decaf coffee This is a very tasteful coffee and it smells amazing. I recommend it M MARTHA ROLDÁN Good coffee This coffee is delicious, I hope bollarán bring more coffee from Colombia!! Subscribe to our emails Subscribe to our mailing list for insider news, product launches, and more. Email QUICK LINKS Search Contact Wholesale About Us Visit Us Employment Brew Guides Blog Coffee Drop Program Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Payment methods Amazon American Express Apple Pay Diners Club Discover Google Pay Mastercard PayPal Shop Pay Visa © 2026, Bold Bean Coffee Roasters Powered by Shopify Refund policy Privacy policy Terms of service Shipping policy Contact information Choosing a selection results in a full page refresh. Opens in a new window. ★ Reviews Let customers speak for us 208 reviews Write a review 91% (190) 6% (12) 1% (3) 0% (1) 1% (2) 203 20 M Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process Max S Tea-like Structure is Delicious So far this year, BB has been acquiring fantastic beans, and hope it continues. This Banko Gotti changes from delicate to a punch of citrus sweetness depending on how fine to course I grind each batch. Each flavor comes through in different ways, but truly prefer the delicate fruit and light Jasmine tea notes the best. A de
About Bold Bean Coffee Roasters
- Location
- Florida, United States
- Region
- North America
More from Bold Bean Coffee Roasters

Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process
$22.00

Natural Ethiopia
$8.50

Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process
$10.50

Guatemala - El Pesadero
$9.50

Colombia - Hilario Castrillon
$11.00

The Dark Side
$8.75




