
Bold Bean Coffee Roasters
Supernova - Medium House Blend
Supernova - Medium House Blend is a Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala, Natural and Fully Washed, Mundo Nuovo and Red Bourbon coffee from Bold Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Natural and Fully Washed
- Variety
- Mundo Nuovo and Red Bourbon
- Producer
- Cocarive Cooperative (Brazil) and ASODIETT (Guatemala)
Available Sizes▾
- 113g — $9.00 ($7.96/100g)
- 340g — $18.00 ($5.29/100g)
- 907g — $46.00 ($5.07/100g)
- 2267g — $90.00 ($3.97/100g)

Supernova - Medium House Blend
Supernova - Medium House Blend is a Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala, Natural and Fully Washed, Mundo Nuovo and Red Bourbon coffee from Bold Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Natural and Fully Washed
- Variety
- Mundo Nuovo and Red Bourbon
- Producer
- Cocarive Cooperative (Brazil) and ASODIETT (Guatemala)
Available Sizes
- 113g — $9.00 ($7.96/100g)
- 340g — $18.00 ($5.29/100g)
- 907g — $46.00 ($5.07/100g)
- 2267g — $90.00 ($3.97/100g)
Similar coffees across all roasters
Supernova
Brazil
Hatch Crafted Coffee
$15.53

Supernova
Stoa Coffee
$15.53

HATCH - Supernova
Brazil Natural
Speciality Coffee CA
$16.00

94 Celcius - Supernova - Colombia & Honduras Blend
Colombia, Honduras Washed
Speciality Coffee CA
$17.00

Blend - Supernova
Cauca Washed Parainema
94 Celcius
$16.93

Obscura
Colombia & Brazil Washed & Natural Caturra, Red Catuai
Monta Coffee
$18.00
Description
Supernova - Darker House Blend - Dark'ish Roast Specialty Coffee – Bold Bean Coffee Roasters Skip to content FREE shipping on any order over $50 orders placed before 9am will be shipped the following business day. SHOP SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Log in Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search Log in Cart Item added to your cart View cart Check out Continue shopping Skip to product information Open media 1 in modal 1 / of 1 Supernova - Medium House Blend Supernova - Medium House Blend A syrupy body is complimented by notes of dark chocolate, roasted almonds, caramel and brown sugar. A great all-around coffee for filter brewing, cold brew and espresso. When brewed as espresso or cold brew look for a viscus body and sweetness that just won’t stop! Regular price $18.00 USD Regular price $0.00 USD Sale price $18.00 USD Sale Sold out Shipping calculated at checkout. Size 12 oz Variant sold out or unavailable 4 oz Variant sold out or unavailable 2 lb Variant sold out or unavailable 5 lb Variant sold out or unavailable Grind Size Whole Bean Variant sold out or unavailable French Press/Cold Brew Variant sold out or unavailable Filter Variant sold out or unavailable Espresso Variant sold out or unavailable Quantity Quantity ( 0 in cart) Decrease quantity for Supernova - Medium House Blend Increase quantity for Supernova - Medium House Blend Add to cart This item is a deferred, subscription, or recurring purchase. By continuing, I agree to the cancellation policy and authorize you to charge my payment method at the prices, frequency and dates listed on this page until my order is fulfilled or I cancel, if permitted. View full details Technical Information Producer: Cocarive Cooperative (Brazil) and ASODIETT (Guatemala) Region: Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala Harvest: Winter/Spring 2025 Varietal(s): Mundo Nuovo and Red Bourbon Process: Natural and Fully Washed Altitude: Various Exporter: Cocarive Cooperative and Panorama Coffees Importer: Rio Claro and Panorama Coffees Agrton Gourmet Color: 94 (medium) Roasters Cupping Score: 85 Coffee Story Supernova is a more developed version of our Sweet Spot blend. We roast each component a bit darker to really highlight each coffee's natural sweetness, to amplify the body and to tone down acidity. These coffees have been caramelized fully but are very farm from being burnt. This results in a super warm and comforting coffee with a thick, velvety body, a deep sweetness and lingering, pleasant aftertaste. Supernova is great as a daily drinker, an incredible espresso or a rich and smooth cold brew. It drinks great black or with cream and sugar. Collapsible content Varietal The Brazilian component is Mundo Nuovo. Mundo Nuovo is a natural cross between Bourbon and Typica. The variety was originally identified and planted in Brazil in the 1940s and has been a widely distributed varietal in the country since 1952. The varietal is characterized by a good cup quality and vigorous production but is late maturing and prone to disease. The Salvadoran component is Red Bourbon. Bourbon is one of the most widely known and oldest varietals of Arabica. The varietal was introduced to and named after the island of Bourbon (now known as Reunion Island) by French missionaries from Yemen in the early 1700s. It spread through Africa and the Americas in the mid 1800s. Many varietals today have a lineage tied to the Bourbon varietal. Bourbon is known to have great cup quality but has medium-low volume per-plant production and is susceptible to all of the major coffee diseases. Processing The Brazilian coffee is a natural process and the Salvadoran is fully washed. Terroir Carmo de Minas in the Minas Gerais state of Brazil is widely known as the premiere area for high quality coffee production in the country. Many of the farms in the area are on the smaller side by Brazilian standards. Carmo de Minas has fertile soil, rolling hills and mountains with a sunny and
About Bold Bean Coffee Roasters
- Location
- Florida, United States
- Region
- North America
More from Bold Bean Coffee Roasters

Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process
$22.00

Natural Ethiopia
$8.50

Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process
$10.50

Guatemala - El Pesadero
$9.50

Colombia - Hilario Castrillon
$11.00

The Dark Side
$8.75






