
Caffe Lusso
Classic Drip
Classic Drip is a specialty coffee from Caffe Lusso.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 1000g — $49.00 ($4.90/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Classic Drip
Classic Drip is a specialty coffee from Caffe Lusso.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 1000g — $49.00 ($4.90/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)
Similar coffees across all roasters

Classic Cold Brew Roast
South America Washed
Metric Coffee
$20.00

Cold Brew
Archetype Coffee
$20.00

French Roast
Klatch Coffee
$19.95

Classic Blend
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Italian Roast
Klatch Coffee
$19.95

Light Roast Coffee
Ethiopia, Colombia Washed Caturra
Coffee Bros.
$10.29
Description
Chemex Pour Over Method French Press Method Tasting Notes: Toasted Almonds, Citrus Finish Roast Level: Light-Medium Crafted with the timeless joy of a classic morning drip in mind, Classic Drip is a harmonious blend of washed Central American coffees, designed to offer a lively, citrusy finish from its carefully curated light-medium roast. True to Lusso's signature roasting style, each sip unveils a perfectly balanced cup, with a refreshing, crisp aftertaste that lingers softly. To fully experience Classic Drip, we recommend brewing it with a V60 pour-over, Chemex, or French press, allowing its delicate nuances to shine. The name says it all! This blend was developed for the cold brew method, but don’t let that stop you from trying it in other ways. Cold Brew













