
Onyx Coffee Lab
Cold Brew
Cold Brew is a Colombia, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 56g — $6.00 ($10.71/100g)
- 283g — $21.50 ($7.60/100g)
- 283g — $114.00 ($40.28/100g)
- 907g — $56.50 ($6.23/100g)
- 2267g — $118.00 ($5.21/100g)
- 2267g — $832.00 ($36.70/100g)

Cold Brew
Cold Brew is a Colombia, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 56g — $6.00 ($10.71/100g)
- 283g — $21.50 ($7.60/100g)
- 283g — $114.00 ($40.28/100g)
- 907g — $56.50 ($6.23/100g)
- 2267g — $118.00 ($5.21/100g)
- 2267g — $832.00 ($36.70/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed

Classic Cold Brew Roast
South America Washed
Metric Coffee
$20.00

Cold Brew
Caranavi, Bolivia Washed Caturra
Eight Ounce Coffee
$18.99

Cold Brew Coffee Blend
Ethiopia, Brazil Natural Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Coffee Bros.
$8.75

Cold Brew Blend - Chocolate, Smooth, Sweet
South and Central American Coffees Washed
Noble Coyote
$7.50

Cold Brew
Archetype Coffee
$20.00

COLD BREW BLEND
Brazil & Colombia Processed
Andytown Coffee Roasters
$12.50
Description
This coffee is intentionally sourced and roasted to craft the perfect cold brew coffee. Lower in acidity and high in sugar browning, this coffee reacts well with fats in dairy or tastes smooth and sweet on its own. We look for coffees that will take a large amount of heat during the caramelization process and extend the roast times to increase the body and remove acidity. Designed for cold extraction only, expect notes of Cocoa, Dates and a thicken creamy texture.
More from Onyx Coffee Lab

El Salvador Santa Rosa
$9.50

Ethiopia Mullugeta Muntasha Natural
$9.50

Ecuador La Papaya Anaerobic
$9.00

Costa Rica Las Lajas Natural
$9.50

Colombia Jairo Arcila Rose Process
$10.00

Mexico Oaxaca Yogondoy Gesha
$9.00






