
Metric Coffee
Classic Cold Brew Roast
Classic Cold Brew Roast is a South America, Washed coffee from Metric Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- South America
- Process
- Washed
- Producer
- Various
Available Sizes▾
- 298g — $20.00 ($6.71/100g)
- 907g — $48.00 ($5.29/100g)
- 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Classic Cold Brew Roast
Classic Cold Brew Roast is a South America, Washed coffee from Metric Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- South America
- Process
- Washed
- Producer
- Various
Available Sizes
- 298g — $20.00 ($6.71/100g)
- 907g — $48.00 ($5.29/100g)
- 2268g — $115.00 ($5.07/100g)
Similar coffees to this South America Washed

Cold Brew
Colombia Washed
Onyx Coffee Lab
$6.00

Cold Brew Coffee Blend
Ethiopia, Brazil Natural Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Coffee Bros.
$8.75

Cold Brew
Caranavi, Bolivia Washed Caturra
Eight Ounce Coffee
$18.99

Cold Brew
Archetype Coffee
$20.00

Cold Brew Blend
Blend, Costa Rica, Guatemala Traditional Traditional
George Howell Coffee
$21.00

COLD BREW BLEND
Brazil & Colombia Processed
Andytown Coffee Roasters
$12.50
Description
At the heart of our process is a commitment to thoughtfully sourcing high-quality coffee from small producers across the globe. Using time-honored roasting techniques, we ensure consistent flavor profiles in every batch of our cold brew—delivering clean, sweet, and vibrant notes with every sip. No matter the season, it’s always cold brew season—crafted for your enjoyment year-round, now available to enjoy at home.














![Parasol [Seasonal Blend]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0247/7125/files/10.5oz-PararsolMockup.jpg?v=1780491347)