
Klatch Coffee
French Roast
French Roast is a specialty coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 310g — $19.95 ($6.44/100g)
- 907g — $49.95 ($5.51/100g)
- 2267g — $107.95 ($4.76/100g)

French Roast
French Roast is a specialty coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 310g — $19.95 ($6.44/100g)
- 907g — $49.95 ($5.51/100g)
- 2267g — $107.95 ($4.76/100g)
Similar coffees across all roasters

French Roast
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Full Send | Full Caf
Frequent Coffee
$23.00

Cold Brew Blend
Caffe Lusso
$22.00

COLD BREW - Panther Coffee Blend
Panther Coffee
$21.00

Cold Brew Coffee Blend
Ethiopia, Brazil Natural Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Coffee Bros.
$8.75

Classic Cold Brew Roast
South America Washed
Metric Coffee
$20.00
Description
A rich, full cup with flavor notes of simple chocolate, smoky flavor, and molasses. There’s a surprising amount of sweetness, balanced with the pleasant bitterness that French Roasts are known for. With a creamy and even body, our French Roast is complex yet comforting. French Roast is our darkest roast, featuring a blend of selective Central and South American strictly hard bean (SHB) coffees that are grown at a higher altitude, able to handle the dark roast without losing their flavor. SHB refers to coffee grown at altitudes higher than 4,500 feet above sea level. These beans mature more slowly, and thus grow to be harder and denser. ALSO GREAT AS COLD BREW. HERE ARE SOME TIPS! Toddy Cold Brew Systems Cold Brew & Iced Coffee Recipes
More from Klatch Coffee

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
$24.95

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
$19.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95











