
Carrier Roasting Co
Kenya Gititu AA
Kenya Gititu AA is a Kenya, Washed, 16-18 hour fermentation in cement tanks, dried on raised beds for 13-14 days, Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34 coffee from Carrier Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya
- Process
- Washed, 16-18 hour fermentation in cement tanks, dried on raised beds for 13-14 days
- Variety
- Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34
Available Sizes▾
- 340g — $24.75 ($7.28/100g)
- 907g — $59.25 ($6.53/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Kenya Gititu AA
Kenya Gititu AA is a Kenya, Washed, 16-18 hour fermentation in cement tanks, dried on raised beds for 13-14 days, Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34 coffee from Carrier Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya
- Process
- Washed, 16-18 hour fermentation in cement tanks, dried on raised beds for 13-14 days
- Variety
- Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34
Available Sizes
- 340g — $24.75 ($7.28/100g)
- 907g — $59.25 ($6.53/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)
Similar coffees to this Kenya Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34

Kenya - Thiririka AA 250g
Kiambu County – Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Koppi Roasters
$29.00

Kii AB.
Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
WatchHouse
$18.55

Kii - Kirinyaga, Kenya
Kenya, Gichugu, Kirinyaga Washed SL28, SL24, Ruiru 11
Solberg & Hansen
$22.77
Description
Whole bean coffee We roast to order on Mondays and Wednesdays and ship the same day. Orders will be included in a roast if they’re received by 4pm Eastern Time the day before. Origin: Kenya Region: Kiambu Factory: Gititu Elevation: 1300 masl Process: Washed, 16-18 hour fermentation in cement tanks, dried on raised beds for 13-14 days Varieties: Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34 Tasting notes: Cherry, blackberry, grapefruit The Gititu factory is located in Kiambu county approximately 47 km northwest of Nairobi. Red volcanic soils dominate the landscape, providing fertile ground for coffee cultivation. Smallholding farmers pick their coffee cherries at peak ripeness and deliver them to the factory for processing. The fruit is carefully sorted and depulped, followed by 16 to 18 hours of fermentation in cement tanks, after which it is washed clean with fresh water and moved to raised beds to dry. Drying generally takes up to 14 days depending on the weather, with workers regularly turning the coffee to promote even drying and prevent defects. Most farms in the area are small, averaging only 1 to 2 hectares, with household adults managing farm activities while children attend school. Still, the cost of education is a challenge for many families, limiting access to schooling and job opportunities in the region. The resulting pressure on young people to migrate to urban areas for better employment prospects often leaves their parents behind to manage the farm alone, that is if they don’t relocate with them and abandon farming altogether. It’s a trend that’s persisted for years, but recent increases in coffee prices have encouraged some younger community members to remain at home and continue the tradition of coffee cultivation. This is a positive development for a region that relies heavily on coffee as the primary cash crop, and plays a vital role in improving livelihoods, infrastructure, education, and employment. Gititu AA is bright and juicy with notes of cherry, blackberry, and grapefruit. Transparency This is our eighth year sourcing coffee from Kenya through Red Fox Coffee Merchants. We scored this coffee 88 points and purchased 5 60kg bags for $6.85/lb EXW. Photo credit: Red Fox Coffee Merchants
About Carrier Roasting Co
- Location
- Vermont, United States
- Region
- North America
More from Carrier Roasting Co

Burundi Ninga Hills
$22.50

Decaf Fortune
$22.75

Guatemala Unión Cantinil
$19.50

Deep Thought // Seasonal Dark Roast
$19.50

Chit Chat // Seasonal Blend
$19.50

Ethiopia Bookissa
$26.25