BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Decaf Fortune
USA|Carrier Roasting Co

Carrier Roasting Co

$22.75340gIn Stock

Decaf Fortune

Decaf Fortune is a Colombia, Washed fermentation, Swiss Water Process decaffeination, Caturra, Castillo, V. Colombia coffee from Carrier Roasting Co.

In stock since:

Buy from Carrier Roasting Co

Details

Origin
Colombia
Process
Washed fermentation, Swiss Water Process decaffeination
Variety
Caturra, Castillo, V. Colombia
Producer
Multiple smallholding farmers
Available Sizes▾
  • 340g — $22.75 ($6.69/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $123.25 ($5.44/100g)

Similar coffees to this Colombia Caturra, Castillo, V. Colombia

Description

Whole bean coffee We roast to order on Mondays, Tuesdays, and Wednesdays and ship the same day. Orders will be included in a roast if they’re received by 4pm Eastern Time the day before. Origin: Colombia Region: Huila Producers: Multiple smallholding farmers Elevation: 1450 - 2000 meters Process: Washed fermentation, Swiss Water Process decaffeination Varieties: Caturra, Castillo, V. Colombia Tasting notes: Milk chocolate, prune, vanilla Transparency This is our sixth year buying coffee from Colombia through Osito Coffee. We scored this lot 85 points and purchased 5 60kg bags for $7.25/lb FOT.

About Carrier Roasting Co

Location
Vermont, United States
Region
North America
Visit Carrier Roasting Co →