
Carrier Roasting Co
Deep Thought // Seasonal Dark Roast
Deep Thought // Seasonal Dark Roast is a Guatemala, Washed, dried on patios, Bourbon, Catuai, Caturra, Pache coffee from Carrier Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Washed, dried on patios
- Variety
- Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
- Producer
- Various smallholding farmers
Available Sizes▾
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2267g — $103.00 ($4.54/100g)

Deep Thought // Seasonal Dark Roast
Deep Thought // Seasonal Dark Roast is a Guatemala, Washed, dried on patios, Bourbon, Catuai, Caturra, Pache coffee from Carrier Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Washed, dried on patios
- Variety
- Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
- Producer
- Various smallholding farmers
Available Sizes
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2267g — $103.00 ($4.54/100g)
Similar coffees to this Guatemala Washed, dried on patios Bourbon, Catuai, Caturra, Pache

Alter Ego
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$11.12

Antithesis
Guatemala Washed Bourbon, Typica, and Caturra
Ceremony Coffee Roasters
$22.00

Guatemala Espresso DARK
Guatemala - Huehuetenango Washed Caturra, Catuai
HAYB
$8.60

Phil & Sebastian - Alter Ego
Guatemala Traditional Washed Bourbon, Caturra
Speciality Coffee CA
$15.00

Guatemala: Concepción Huista
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catuai
Broadsheet Coffee
$23.50

Guatemala | Quetzal
Guatemala Washed Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype, Pache
Quills Coffee
$26.00
Description
Whole bean coffee We roast to order on Mondays, Tuesdays, and Wednesdays and ship the same day. Orders will be included in a roast if they’re received by 4pm Eastern Time the day before. Deep Thought is our most developed single origin coffee. The flavors are still sweet and balanced, but come through more smoky and rich. Origin: Guatemala Region: Huehuetenango Locality: Unión Cantinil Producers: Various smallholding farmers Elevation: 1500 - 1800 masl Process: Washed, dried on patios Varieties: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache Tasting notes: Dark chocolate, smoky, rich
About Carrier Roasting Co
- Location
- Vermont, United States
- Region
- North America














