BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Carrier Roasting Co

Carrier Roasting Co is a specialty coffee roaster based in Vermont, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Carrier Roasting Co.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Guatemala
Common processes
Washed, Washed, dried on raised beds, Washed, dried on patios
New in last 30 days
4 (2.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-21
Latest restock
2026-08-19

8 coffees in stock (15 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Burundi Ninga Hills
USA|Carrier Roasting Co

$22.50 · 340g · $6.62/100g

3 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 907g — $53.00 ($5.84/100g)
  • 2267g — $120.75 ($5.33/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed, dried on raised beds
Variety
Red Bourbon
Producer
Long Miles Coffee Project and many smallholding farmers
Decaf Fortune
USA|Carrier Roasting Co

$22.75 · 340g · $6.69/100g

3 sizes
  • 340g — $22.75 ($6.69/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $123.25 ($5.44/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed fermentation, Swiss Water Process decaffeination
Variety
Caturra, Castillo, V. Colombia
Producer
Multiple smallholding farmers
Guatemala Unión Cantinil
USA|Carrier Roasting Co

$19.50 · 340g · $5.74/100g

3 sizes
  • 340g — $19.50 ($5.74/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2267g — $103.00 ($4.54/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed, dried on patios
Variety
Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Various smallholding farmers
Deep Thought // Seasonal Dark Roast
USA|Carrier Roasting Co

$19.50 · 340g · $5.74/100g

3 sizes
  • 340g — $19.50 ($5.74/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2267g — $103.00 ($4.54/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed, dried on patios
Variety
Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Various smallholding farmers
Kenya Gititu AA
USA|Carrier Roasting Co

$24.75 · 340g · $7.28/100g

3 sizes
  • 340g — $24.75 ($7.28/100g)
  • 907g — $59.25 ($6.53/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed, 16-18 hour fermentation in cement tanks, dried on raised beds for 13-14 days
Variety
Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34
Chit Chat // Seasonal Blend
USA|Carrier Roasting Co

$19.50 · 340g · $5.74/100g

3 sizes
  • 340g — $19.50 ($5.74/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2267g — $103.00 ($4.54/100g)

Details

Origin
50% Ethiopia Jimma // 50% Guatemala Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landraces, Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Haider Aba Mecha and 76 small-holding farmers
Ethiopia Bookissa
USA|Carrier Roasting Co

$26.25 · 340g · $7.72/100g

3 sizes
  • 340g — $26.25 ($7.72/100g)
  • 907g — $62.50 ($6.89/100g)
  • 2267g — $143.25 ($6.32/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural sundried
Variety
Gibirinna 74110, Serto 74112
Producer
Ture Waji of Sookoo Coffee
Colombia Juan Jiménez Pink Bourbon
USA|Carrier Roasting Co

$22.50 · 226g · $9.96/100g

3 sizes
  • 226g — $22.50 ($9.96/100g)
  • 907g — $75.75 ($8.35/100g)
  • 2267g — $174.00 ($7.68/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Juan Jiménez Peña