
Cat & Cloud
Answer
Answer is a Central America & Africa - Various, Washed, Natural, Various coffee from Cat & Cloud.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central America & Africa - Various
- Process
- Washed, Natural
- Variety
- Various
- Producer
- Various
Available Sizes▾
- 283g — $16.40 ($5.80/100g)
- 998g — $51.95 ($5.21/100g)
- 2268g — $118.08 ($5.21/100g)

Answer
Answer is a Central America & Africa - Various, Washed, Natural, Various coffee from Cat & Cloud.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central America & Africa - Various
- Process
- Washed, Natural
- Variety
- Various
- Producer
- Various
Available Sizes
- 283g — $16.40 ($5.80/100g)
- 998g — $51.95 ($5.21/100g)
- 2268g — $118.08 ($5.21/100g)
Similar coffees across all roasters

Alchemy Espresso
Blend, Africa, South America, Central America Washed & Naturals Traditional
George Howell Coffee
$20.00

Warmth Espresso Blend (908g)
Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$43.99

Alpha
Natural
Gracenote Coffee
$19.50

Blue Orchid Blend
Latin America Washed
Huckleberry Roasters
$19.00

Technicolour
Ethiopia, Brazil Washed, Natural
FUNK Coffee
$16.94

Warmth Espresso Blend
Central America, South America Washed Blend
Monogram Coffee
$12.71
Description
Our flagship blend does double duty for both brewed coffee and espresso applications. Pronounced fruit, chocolate, and caramel notes make for a coffee that's incredibly intricate, yet roasted to be beautifully balanced. You can dig in and analyze it, or just turn your brain off and enjoy it. In milk based drinks The Answer melts into pure caramel and butterscotch, with hints of fruit peeking around the corner. We've been working on this one for a while and are incredibly proud of what we've created together.












