BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Cat & Cloud

Cat & Cloud is a specialty coffee roaster based in California, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Cat & Cloud.

Top origins
Ethiopia, Honduras, Peru
Common processes
Washed, Natural, Washed, Natural
New in last 30 days
3 (2.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-17
Latest restock
2026-09-17

14 coffees in stock (28 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Indonesia Kintamani
USA|Cat & Cloud

$28.41 · 283g · $10.04/100g

3 sizes
  • 283g — $28.41 ($10.04/100g)
  • 998g — $87.97 ($8.81/100g)
  • 2268g — $199.94 ($8.82/100g)

Details

Origin
Indonesia - Central Bali
Process
Natural
Variety
Bourbon, Typica, Catimor
Producer
Producers organized through Subak Abian
Ethiopia Mulish
USA|Cat & Cloud

$26.12 · 283g · $9.23/100g

3 sizes
  • 283g — $26.12 ($9.23/100g)
  • 998g — $84.78 ($8.49/100g)
  • 2268g — $192.69 ($8.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Washed
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Mulish Washing Station
Honduras Damian Chavez 2
USA|Cat & Cloud

$29.97 · 283g · $10.59/100g

3 sizes
  • 283g — $29.97 ($10.59/100g)
  • 998g — $94.95 ($9.51/100g)
  • 2268g — $215.79 ($9.51/100g)

Details

Origin
Honduras - El Cedral, Santa Barbara
Process
Anaerobic Washed
Variety
25% Bourbon, 75% Parainema
Producer
Damian Chavez & Susana Chavez
Guatemala Las Sonajas 1
USA|Cat & Cloud

$28.58 · 283g · $10.10/100g

3 sizes
  • 283g — $28.58 ($10.10/100g)
  • 998g — $90.53 ($9.07/100g)
  • 2268g — $205.76 ($9.07/100g)

Details

Origin
Guatemala - Antigua
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor
Producer
Various
Best Friends Club Trubaca Blend
USA|Cat & Cloud

$29.53 · 283g · $10.43/100g

3 sizes
  • 283g — $29.53 ($10.43/100g)
  • 998g — $93.54 ($9.37/100g)
  • 2268g — $212.58 ($9.37/100g)

Details

Origin
Honduras & Ethiopia - Santa Barbara & Guji
Process
Washed, Natural
Variety
Parainema Catracha & Mixed Heirloom
Producer
Nelin Guzman & Mulish Washing Station
Colombia Truji Y Angelita 1
USA|Cat & Cloud

$36.33 · 283g · $12.84/100g

3 sizes
  • 283g — $36.33 ($12.84/100g)
  • 998g — $115.09 ($11.53/100g)
  • 2268g — $261.56 ($11.53/100g)

Details

Origin
Colombia - Cauca
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Paola Trujillo, Carlos Trujillo, Angelita Trujillo, Angela Trujillo
Brazil Cavaquinho
USA|Cat & Cloud

$19.65 · 283g · $6.94/100g

3 sizes
  • 283g — $19.65 ($6.94/100g)
  • 998g — $62.25 ($6.24/100g)
  • 2268g — $141.48 ($6.24/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Various
Producer
Various
Ethiopia Kercha Natural
USA|Cat & Cloud

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 998g — $60.20 ($6.03/100g)
  • 2268g — $136.80 ($6.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Various
Answer
USA|Cat & Cloud
In StockBlend

$16.40 · 283g · $5.80/100g

3 sizes
  • 283g — $16.40 ($5.80/100g)
  • 998g — $51.95 ($5.21/100g)
  • 2268g — $118.08 ($5.21/100g)

Details

Origin
Central America & Africa - Various
Process
Washed, Natural
Variety
Various
Producer
Various
Colombia El Tejo
USA|Cat & Cloud

$19.45 · 283g · $6.87/100g

3 sizes
  • 283g — $19.45 ($6.87/100g)
  • 998g — $61.65 ($6.18/100g)
  • 2268g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Colombia - Various
Process
Washed
Variety
Various
Producer
Various
Night Shift
USA|Cat & Cloud

$16.70 · 283g · $5.90/100g

3 sizes
  • 283g — $16.70 ($5.90/100g)
  • 998g — $52.90 ($5.30/100g)
  • 2268g — $120.24 ($5.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Various
After Party
USA|Cat & Cloud

$16.70 · 283g · $5.90/100g

3 sizes
  • 283g — $16.70 ($5.90/100g)
  • 998g — $52.90 ($5.30/100g)
  • 2268g — $120.25 ($5.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Various
Friend Zone Decaf
USA|Cat & Cloud

$17.40 · 283g · $6.15/100g

3 sizes
  • 283g — $17.40 ($6.15/100g)
  • 998g — $55.15 ($5.53/100g)
  • 2268g — $125.28 ($5.52/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Various
Producer
Various
The Best Friends Blend
USA|Cat & Cloud

$19.70 · 283g · $6.96/100g

3 sizes
  • 283g — $19.70 ($6.96/100g)
  • 998g — $62.41 ($6.25/100g)
  • 2268g — $141.84 ($6.25/100g)

Details

Process
Anaerobic Washed