
Cat & Cloud
Guatemala Las Sonajas 1
Guatemala Las Sonajas 1 is a Guatemala - Antigua, Washed, Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor coffee from Cat & Cloud.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala - Antigua
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor
- Producer
- Various
Available Sizes▾
- 283g — $28.58 ($10.10/100g)
- 998g — $90.53 ($9.07/100g)
- 2268g — $205.76 ($9.07/100g)

Guatemala Las Sonajas 1
Guatemala Las Sonajas 1 is a Guatemala - Antigua, Washed, Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor coffee from Cat & Cloud.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala - Antigua
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor
- Producer
- Various
Available Sizes
- 283g — $28.58 ($10.10/100g)
- 998g — $90.53 ($9.07/100g)
- 2268g — $205.76 ($9.07/100g)
Similar coffees to this Guatemala - Antigua Washed Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor

Guatemala — Santa Irene Catuaí
Guatemala Washed
Assembly Coffee London
$21.00

Sugar Heist
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$14.79

Nahuatl
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

San Lorenzo
Guatemala, San Cristobal Washed Caturra, Catuai, Bourbon
Little Wolf
$17.50

The Barn - Santa Clara
Guatemala Washed Caturra & Bourbon
Speciality Coffee CA
$20.00

Las Amapolas
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95
Description
In 2015, Cat & Cloud owners Chris, Jared, and Charles visited their friend Luis Pedro Zelaya Zamora at his famed Bella Vista coffee mill and fell in love with this profile. Las Sonajas is a collaboration of 16 producers growing coffee over 1,700 meters up the Agua Volcano, just outside Antigua. Experience : the first sip is like that first bite of a ripe nectarine, quickly cut by the bright, creamy tang of a powder sugar coated lemon bar, before layering in the delicate floral finish of honey blossom. Easily drinkable, with some slight complexity.








