BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Indonesia Kintamani
USA|Cat & Cloud

Cat & Cloud

$28.41283gIn Stock

Indonesia Kintamani

Indonesia Kintamani is a Indonesia - Central Bali, Natural, Bourbon, Typica, Catimor coffee from Cat & Cloud.

In stock since:

Buy from Cat & Cloud

Details

Origin
Indonesia - Central Bali
Process
Natural
Variety
Bourbon, Typica, Catimor
Producer
Producers organized through Subak Abian
Available Sizes▾
  • 283g — $28.41 ($10.04/100g)
  • 998g — $87.97 ($8.81/100g)
  • 2268g — $199.94 ($8.82/100g)

Description

This is a naturally processed coffee sourced from family-owned farms in the highlands of Kintamani on the island of Bali, Indonesia. The move toward natural processing in the region began as a response to a very real challenge: water scarcity. Producers found that drying whole, ripe cherries was a practical alternative to more water-intensive processing. Experience : This coffee opens with notes of blackberry and root beer, followed by a smooth milk chocolate sweetness. The acidity is lively and rounded, and the body feels plush and balanced. This is a coffee for someone who wants to explore the fruit-forward side of specialty coffee without stepping too far outside the familiar.

About Cat & Cloud

Location
California, United States
Region
North America
Visit Cat & Cloud →