
Cat & Cloud
Best Friends Club Trubaca Blend
Best Friends Club Trubaca Blend is a Honduras & Ethiopia - Santa Barbara & Guji, Washed, Natural, Parainema Catracha & Mixed Heirloom coffee from Cat & Cloud.
In stock since:
Details
- Origin
- Honduras & Ethiopia - Santa Barbara & Guji
- Process
- Washed, Natural
- Variety
- Parainema Catracha & Mixed Heirloom
- Producer
- Nelin Guzman & Mulish Washing Station
Available Sizes▾
- 283g — $29.53 ($10.43/100g)
- 998g — $93.54 ($9.37/100g)
- 2268g — $212.58 ($9.37/100g)

Best Friends Club Trubaca Blend
Best Friends Club Trubaca Blend is a Honduras & Ethiopia - Santa Barbara & Guji, Washed, Natural, Parainema Catracha & Mixed Heirloom coffee from Cat & Cloud.
In stock since:
Details
- Origin
- Honduras & Ethiopia - Santa Barbara & Guji
- Process
- Washed, Natural
- Variety
- Parainema Catracha & Mixed Heirloom
- Producer
- Nelin Guzman & Mulish Washing Station
Available Sizes
- 283g — $29.53 ($10.43/100g)
- 998g — $93.54 ($9.37/100g)
- 2268g — $212.58 ($9.37/100g)
Similar coffees across all roasters

Sunburst Blend
Washed / Co-Ferment – Intensely Fruity and Sweet
Modcup Coffee
$30.00

Punch Bowl
Colombia, Ethiopia Natural Various
Dune Coffee Roasters
$20.00

Yellow Blend
Rum Baba Coffeeroasters
$12.18

Les Chèvres de Montagne
Africa x Colombia x Costa Rica Washed xYellow Honey
Escape Coffee
$16.94

Sweet Talk Blend
Ethiopia Natural and Washed Processes Heirloom, 74110, 74112
Vesta Coffee Roasters
$23.00

Blend - Supernova
Cauca Washed Parainema
94 Celcius
$16.93
Description
TruBaca is the “ship name” for Jared Truby and Chris Baca – two of Cat & Cloud founders, former barista champions, and the voices behind the Cat & Cloud Podcast . This blend celebrates 10 years of Cat & Cloud coffee, blending their passion for the Honduras coffee community (see: our Best Friends Club ) and complex coffee profiles. 60% comes from Best Friends Club member Nelin Guzman, 40% from Ethiopia's Mulish washing station – together, our thank-you letter to the growers and guests who make this cup possible. Experience : Expect an intensely fruity first sip. Green apple, strawberry, bright and sparkling. As it cools, sweetness builds and the mouthfeel turns smooth and velvety, finishing decadent and lingering like dark chocolate. This coffee is perfect for the enthusiast who loves bright, fruity, complex coffees.








