
Cat & Cloud
The Truth Ecuador Juan Pena
The Truth Ecuador Juan Pena is a Ecuador - Loja, Natural, Typica Mejorada coffee from Cat & Cloud.
Went OOS:
In stock for ~29d
Details
- Origin
- Ecuador - Loja
- Process
- Natural
- Variety
- Typica Mejorada
- Producer
- Juan Peña
Available Sizes▾
- 227g — $42.37 ($18.67/100g)
- 998g — $134.24 ($13.45/100g)
- 2268g — $305.09 ($13.45/100g)

The Truth Ecuador Juan Pena
The Truth Ecuador Juan Pena is a Ecuador - Loja, Natural, Typica Mejorada coffee from Cat & Cloud.
Went OOS:
In stock for ~29d
Details
- Origin
- Ecuador - Loja
- Process
- Natural
- Variety
- Typica Mejorada
- Producer
- Juan Peña
Available Sizes
- 227g — $42.37 ($18.67/100g)
- 998g — $134.24 ($13.45/100g)
- 2268g — $305.09 ($13.45/100g)
Similar coffees to this Ecuador - Loja Natural Typica Mejorada

Juan Peña - Ecuador Washed Typica Mejorado
Ecuador, Saraguro Formation, Loja Washed Typica Mejorado
September
$28.00

Ecuador Hacienda La Papaya - Washed Typica
Ecuador Washed Typica Mejorado
Dune Coffee Roasters
$30.00

Juan Peña - Typica Mejorado - Washed - Ecuador 250g
Saraguro Formation, Loja Washed Typica Mejorado
Norma Supply Co.
$28.00

Juan Peña
Ecuador Washed Typica Mejorado
CoolBeans
$25.00

Typica Rum Barrel
Ecuador Natural | Rum Barrel Typica
Bird Rock Coffee Roasters
$30.00

Hacienda La Papaya: Typica Mejorado Lot 19
Loja, Ecuador Anaerobic Natural Typica Mejorado
Eight Ounce Coffee
$23.99
Description
Juan Peña founded Hacienda La Papaya in 2009 with a simple but ambitious vision: pursue better coffee through relentless curiosity. That commitment has earned him three consecutive Sprudge Notable Producer awards. This coffee is part of Cat & Cloud's The Truth Program , our deepest expression of coffee. Think of it like the bartender's secret bottle behind the bar: not for every occasion, but unforgettable when it's time for something extraordinary. Experience : juicy sweetness and delicate florals open things up, finishing with bright mandarin citrus. As it cools, dragon fruit, cherry cola, and syrupy sweetness emerge. Vibrant, layered, and unforgettable.





