BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ceremony Coffee Roasters

Ceremony Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Maryland, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Ceremony Coffee Roasters.

Top origins
Ethiopia, Guatemala, Colombia
Common processes
Washed, Natural, EA Sugarcane Decaffeinated
New in last 30 days
3 (3.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-09

14 coffees in stock (28 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Mexico Las Tejedoras
USA|Ceremony Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

4 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 340g — $138.00 ($40.59/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2268g — $122.00 ($5.38/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon+ Typica
Producer
Las Tejedoras
Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa
USA|Ceremony Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

4 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 340g — $156.00 ($45.88/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2268g — $138.00 ($6.08/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158 & 74112
Producer
Yirgacheffe Chelbesa
Ethiopia Laayyoo
USA|Ceremony Coffee Roasters

$29.50 · 340g · $8.68/100g

4 sizes
  • 340g — $29.50 ($8.68/100g)
  • 340g — $177.00 ($52.06/100g)
  • 907g — $70.50 ($7.77/100g)
  • 2268g — $156.50 ($6.90/100g)

Details

Origin
Uraga
Process
Natural
Variety
74110 + 74112
Producer
Laayyoo
Ethiopia Othosololo
USA|Ceremony Coffee Roasters

$32.00 · 340g · $9.41/100g

3 sizes
  • 340g — $32.00 ($9.41/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)
  • 2268g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Guji
Process
Honey
Variety
JARC 74158, 74112, 74110
Producer
Othosololo
Kenya Murang'a Gondo AB
USA|Ceremony Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

4 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 340g — $156.00 ($45.88/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2268g — $138.00 ($6.08/100g)

Details

Origin
Murang'a
Process
Washed
Variety
SL 28, K7, Ruiru 11 and Batian
Producer
Murang'a Gondo AB
Fall Annuals 2026
USA|Ceremony Coffee Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

4 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 340g — $150.00 ($44.12/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2268g — $133.00 ($5.86/100g)

Details

Origin
Burundi + Costa Rica
Process
Washed + Honey
Variety
Catuai + Bourbon
Climate Project
USA|Ceremony Coffee Roasters

$22.50 · 340g · $6.62/100g

4 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 340g — $129.00 ($37.94/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Pache
Antithesis
USA|Ceremony Coffee Roasters

$22.00 · 113g · $19.47/100g

6 sizes
  • 113g — $120.00 ($106.19/100g)
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 340g — $126.00 ($37.06/100g)
  • 624g — $160.00 ($25.64/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Typica, and Caturra
Decaf EA Ethiopia
USA|Ceremony Coffee Roasters

$22.50 · 113g · $19.91/100g

5 sizes
  • 113g — $115.00 ($101.77/100g)
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 624g — $160.00 ($25.64/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
EA Sugarcane Decaffeinated
Variety
Landrace
Mass Appeal
USA|Ceremony Coffee Roasters

$22.50 · 113g · $19.91/100g

6 sizes
  • 113g — $125.00 ($110.62/100g)
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 340g — $129.00 ($37.94/100g)
  • 624g — $160.00 ($25.64/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Mexico + Guatemala
Process
Washed
Variety
Typica + Castillo + Bourbon + Caturra + Colombia
Synthesis
USA|Ceremony Coffee Roasters

$22.00 · 340g · $6.47/100g

4 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 340g — $126.00 ($37.06/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Thesis
USA|Ceremony Coffee Roasters

$22.00 · 113g · $19.47/100g

5 sizes
  • 113g — $120.00 ($106.19/100g)
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 340g — $126.00 ($37.06/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Guatemala + Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra + Bourbon + Catuai
Destroyer
USA|Ceremony Coffee Roasters

$22.50 · 113g · $19.91/100g

5 sizes
  • 113g — $120.00 ($106.19/100g)
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 340g — $129.00 ($37.94/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Washed Ethiopia + Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra + Pache + Bourbon + Heirlooms
Ethiopia Keramo
USA|Ceremony Coffee Roasters

$32.00 · 340g · $9.41/100g

4 sizes
  • 340g — $32.00 ($9.41/100g)
  • 340g — $192.00 ($56.47/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)
  • 2268g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Sidama
Process
Washed
Variety
JARC 74112
Producer
Keramo