BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa
USA|Ceremony Coffee Roasters

Ceremony Coffee Roasters

$26.00340gIn Stock

Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa

Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, 74158 & 74112 coffee from Ceremony Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Ceremony Coffee Roasters

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158 & 74112
Producer
Yirgacheffe Chelbesa
Available Sizes▾
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 340g — $156.00 ($45.88/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2268g — $138.00 ($6.08/100g)

Description

Elevation: 2173MASL Harvest: 2026 Roast: Light Acidity: Citric Tasting notes: Shortbread, Orange Blossom, Sweet Tea

About Ceremony Coffee Roasters

Location
Maryland, United States
Region
North America
Visit Ceremony Coffee Roasters →