
Coffea Circulor
ETHIOPIA Daye Bensa Rumudamo Washed WX
ETHIOPIA Daye Bensa Rumudamo Washed WX is a Ethiopia, Washed coffee from Coffea Circulor.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $21.62 ($8.65/100g)
- 1000g — $84.20 ($8.42/100g)

ETHIOPIA Daye Bensa Rumudamo Washed WX
ETHIOPIA Daye Bensa Rumudamo Washed WX is a Ethiopia, Washed coffee from Coffea Circulor.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $21.62 ($8.65/100g)
- 1000g — $84.20 ($8.42/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed

Rumudamo washed
Ethiopia Washed
Crankhouse Coffee
$18.57

Ethiopia - Hamasho Village Asefa Dukamo Station Washed Archers Lot
Hamasho Village, Sidama Bensa Washed 74158
Archers Coffee
$8.99

Ethiopia - Hamasho
Ethiopia Natural 74158
Tiny Arms Coffee
$30.50

Bensa Keramo (Natural) - Ethiopia
Keramo Kebele, Bensa Woreda, Sidamo Natural 74158
Monastery Coffee
$16.46

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
Arbegona, Sidama Bensa Dry Ferment Washed 74158
Archers Coffee
$14.16

Ethiopia - Daye Bensa Cold Ferment Hybrid Washed Archers Lot EP
Hamasho Village, Sidama Bensa Cold Ferment Hybrid Washed 74158
Archers Coffee
$29.95
Description
ETHIOPIA Elto Hamasho Washed WX The Arbegona Rumudamo Washing Station is located in the Arbegona woreda or Village and is part of the Sidama zone. Managed by Asefa Dukamo Korma, the site sits at an elevation of 2,200 m.a.s.l and is dedicated to producing Washed, Honey and Natural coffees, where more than 600 farmers contribute with their cherries, mostly with 74112 and other Heirloom varieties. Established in 1996 as producers, Daye Bensa has lived through all the turmoils that coffee growing and exporting entails in the region. Nowadays, they are a reference of excellence and resilience in Ethiopia and work with various communities of out-growers from whom they receive cherries. They work with multiple washing stations in the Bensa, Sidama area, including some of which they own.
More from Coffea Circulor

COSTA RICA Volcan Natural NX
$20.48

ETHIOPIA Alo Bembe Natural NX
$28.44

YEMEN Waya Carbonic Maceration CMX
$13.65

ECUADOR Finca Soledad Pepe Synergy Geisha Washed WX
$17.07

PANAMA Savage Coffees Iridescence Geisha Carbonic Macerated Washed
$13.65

Nicaragua Peralta Washed WX (Espresso)
$17.07

