BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Chelchele
USA|Color Roasters

Color Roasters

$22.50283gIn Stock

Ethiopia Chelchele

Ethiopia Chelchele is a Banko Chelchele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Heirlooms coffee from Color Roasters.

In stock since:

Buy from Color Roasters

Details

Origin
Banko Chelchele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirlooms
Available Sizes▾
  • 283g — $22.50 ($7.95/100g)
  • 907g — $69.00 ($7.61/100g)
  • 2267g — $133.00 ($5.87/100g)

Similar coffees to this Banko Chelchele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirlooms

Description

ETHIOPIA CHELCHELE GREEN MELON, ASIAN PEAR, APRICOT TEA, HOPS This is classic Yirgacheffe in the best possible way. Chelchele is delicate, honey-sweet, and incredibly clean. The cup starts with crisp green melon and Asian pear before opening into apricot tea, cherry blossom, and a subtle hoppy floral character. There's lots of sweetness, but everything feels light and lifted. BEAN DETAILS: ORIGIN: Banko Chelchele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia ELEVATION: 1900-2200 masl VARIETY: Heirlooms PROCESS: After harvest, ripe cherries are delivered by surrounding smallholder farmers to the washing station and depulped. The coffee then undergoes 36–48 hours of fermentation before being thoroughly washed. TASTING NOTES: green melon, asian pear, hops, apricot tea ROAST TYPE: Light Farm Level About Chelchele Chelchele Washing Station is located in Banko Chelchele, within Gedeb, just south of Yirgacheffe. The station works with hundreds of smallholder farmers from five surrounding villages. Most cultivate less than half a hectare of coffee around their homes, often alongside other crops grown to support their families. The landscape here is dramatic and incredibly high. Coffee farms surrounding the station sit between 1,900 and 2,200 meters above sea level, while the Chelchele washing station itself rests at approximately 2,025 meters. Those elevations bring cooler temperatures and slower cherry maturation. The resulting coffee seeds are remarkably dense, helping build the sweetness and vibrant acidity we associate with the best coffees from this part of Ethiopia.

About Color Roasters

Location
Colorado, US
Region
North America
Visit Color Roasters →