
Colorfull Coffee
BLUEBERRY BOMB! PIE
BLUEBERRY BOMB! PIE is a Ethiopia, Natural coffee from Colorfull Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $21.00 ($10.50/100g)
- 1000g — $83.00 ($8.30/100g)

BLUEBERRY BOMB! PIE
BLUEBERRY BOMB! PIE is a Ethiopia, Natural coffee from Colorfull Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $21.00 ($10.50/100g)
- 1000g — $83.00 ($8.30/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural
Blueberry Beats
Ethiopia Anaerobic Natural Anearobic Natural
DAK
$28.45

Blueberry Beats
Ethiopia Anaerobic Natural Heirloom (1KG)
CoolBeans
$93.00

Blueberry Beats
Ethiopia Anaerobic Natural Heirloom
CoolBeans
$28.00

Sidama Durato Bombe Ethiopian Natural
Bombe, Sidama, Ethiopia
Modcup Coffee
$25.00

BERRY BLUES
OROMIA, ETHIOPIA ANAEROBIC NATURAL HEIRLOOM
HYUNAH Coffee Club
$30.00

Ethiopia Kayon Mountain – Organic Natural Guji (Light Roast)
Ethiopia Washed
Good Brothers Coffee
$14.99
Description
* Please note that this is a new harvest of a returning coffee, pre-orders are now open and will be available starting August 26th* Produced by CoE winning Mullugeta Muntasha, in the Sidama region of Ethiopia, this sun-dried anaerobic coffee is a light-bodied coffee with lots of flavour. Intense notes of baked blueberries, syrupy orange compote, and fragrant elderberries reminds us of the vivid berry-forward natural Ethiopian coffees of the mid 2010s. This is a coffee that we roast very lightly, and only gets better the longer you rest. We recommend 3 to 4 weeks for optimal expression. Hue: BLUE + MAUVE + VIOLET Value / Roasting degree: 0.5 - ULTRA LIGHT Chroma / Quality: 89 Process: ANAEROBIC NATURAL Tasting notes: BLUEBERRY PIE + ORANGE COMPOT + ELDERFLOWER
More from Colorfull Coffee

Strawberries & Cream - Espresso
$22.00

VANILLA MARSHMALLOW
$22.00

Cinnamon Toast - Decaf
$19.00

CHOCOLATE WAFER - ESPRESSO
$18.00

ORANGE MARMALADE SHORTBREAD - DECAF
$19.00

Baklava Popsicle - Decaf Blend
$20.00

