
Good Brothers Coffee
Ethiopia Kayon Mountain – Organic Natural Guji (Light Roast)
Ethiopia Kayon Mountain – Organic Natural Guji (Light Roast) is a Ethiopia, Washed coffee from Good Brothers Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 113g — $14.99 ($13.27/100g)
- 226g — $22.99 ($10.17/100g)
- 907g — $74.99 ($8.27/100g)
- 2267g — $144.99 ($6.40/100g)

Ethiopia Kayon Mountain – Organic Natural Guji (Light Roast)
Ethiopia Kayon Mountain – Organic Natural Guji (Light Roast) is a Ethiopia, Washed coffee from Good Brothers Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 113g — $14.99 ($13.27/100g)
- 226g — $22.99 ($10.17/100g)
- 907g — $74.99 ($8.27/100g)
- 2267g — $144.99 ($6.40/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed

Organic Ethiopia Natural Process
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$20.00

Shoondhisa: Natural 1kg
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$79.99

Light Roasted Ethiopia Guji Wate / Natural
Ethiopia - Guji Wate Natural
Simple Kaffa
$18.75

The Barn - Kayon Mountain - Natural
Ethiopia Natural Mixed Heirloom
Speciality Coffee CA
$21.00
Description
Ethiopia Kayon Mountain – Organic Natural Guji Blueberry • Strawberries & Cream • Tropical Fruit This organic natural from Kayon Mountain Farm is a wildly expressive Guji loaded with ripe berry sweetness and vibrant fruit character. The aroma is huge and immediately inviting, showing blueberry, strawberry, tropical fruit, and flashes of orange-creamsicle sweetness. In the cup, juicy strawberry and blueberry lead into layers of jammy red fruit and lively tropicals. A creamy, substantial body gives the coffee an almost strawberries-and-cream character, while touches of grapefruit and a delicate white-wine-like finish keep everything bright and clean. As it cools, the blueberry becomes even more pronounced, alongside sweet mixed berries and lingering creamy fruit. It has all the rich fruit and body people love in a great natural Ethiopian, but without heavy fermentation or rustic flavors. Loud, sweet, creamy, honeysuckle and incredibly fruit-forward — a standout organic Ethiopia for anyone chasing big berry notes. Personal note: This is a light roast. The outside color seems a bit darker due to the natural process but is a very light roast! We find the ground color to be a tad lighter in general than Sey coffees as a reference. Our Roast Level: Light 9.7 % WL (original moisture 9.1%) whole bean color 78.7 and 140.8 ground (Lebrew) Higher number = lighter color. We are dropping this one 19 secs after first crack starts. RESTING RECOMMENDATIONS: 6-15 days for pour over. 2-3 weeks on espresso. For pour over we found some incredible brews early on day 6-11. Then day 12-15 a tad muted then came back again 15+ days. I would want to encourage an early dive in as we had some amazing brews early!
More from Good Brothers Coffee

Lychee YN-05 | Diego Bermudez Finca El Paraiso | Cauca, Colombia
$16.99

Guatemala Huehuetenango Quetzal
$12.99

Lemon Colombia Caturra
$14.99

Costa Rica Cafe Vida Washed
$12.99

Ethiopia Buncho Honey Sidama Light Roast
$14.99

Colombia Finca Milan Culturing Nitro "Toffee" Fermentation Caturra
$14.99