BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Basankhan Estate
India|Corridor Seven Coffee Roasters

Corridor Seven Coffee Roasters

$7.19250gIn Stock

Basankhan Estate

Basankhan Estate is a India, Washed, S 795 coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from Corridor Seven Coffee Roasters

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
S 795
Producer
Mr. Thouqeer Ahamed
Available Sizes▾
  • 250g — $7.19 ($2.88/100g)
  • 500g — $13.39 ($2.68/100g)
  • 1000g — $24.48 ($2.45/100g)

Description

Tastes Like - Green Apple, Muskmelon and Rounded mouthfeel Roasting Profile - Espresso profile (Medium Roast) Process -  Washed  Varietal - S 795 Altitude - 1470 MASL  Producer Name - Mr. Thouqeer Ahamed Harvest Year - 2025 Coffee Producers Note - At our estate, every coffee bean carries the story of a season shaped by nature, care, and tradition. Coffee cultivation is not just farming for us-it is a craft passed down through generations. From the first rains that awaken the blossoms to the final drying of cherries under the sun, each step is guided with patience and precision. Roasters Note - This lot was developed for espresso to bring out its crisp green apple acidity and subtle muskmelon sweetness, while maintaining a rounded and balanced mouthfeel. The roast profile was tuned to preserve clarity and fruit expression without compromising body, making it versatile both as a straight shot and in milk-based beverages.

About Corridor Seven Coffee Roasters

Location
Maharashtra, India
Region
Asia/Pacific
Currency
INR
Visit Corridor Seven Coffee Roasters →