
Corridor Seven Coffee Roasters
Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee
Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee is a India, Naturals, Chandragiri & SLN 9 coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- India
- Process
- Naturals
- Variety
- Chandragiri & SLN 9
- Producer
- Tribal Farm, Processed by Odisii Coffee
Available Sizes▾
- 250g — $10.63 ($4.25/100g)
- 500g — $19.80 ($3.96/100g)
- 1000g — $36.15 ($3.62/100g)

Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee
Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee is a India, Naturals, Chandragiri & SLN 9 coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- India
- Process
- Naturals
- Variety
- Chandragiri & SLN 9
- Producer
- Tribal Farm, Processed by Odisii Coffee
Available Sizes
- 250g — $10.63 ($4.25/100g)
- 500g — $19.80 ($3.96/100g)
- 1000g — $36.15 ($3.62/100g)
Similar coffees to this India Naturals Chandragiri & SLN 9

Kolli Berry Estate - Naturals - Chikmagalur - Light Roast
Kolli Berry Estate, Chikmagalur, India Naturals S795
Bloom Coffee Roasters
$10.16

Sirangalli Community - Naturals - Coorg - Light Roast
Sirangalli Community, Coorg, India Naturals Mixed Varietal
Bloom Coffee Roasters
$9.64

Kelachandra estate - Naturals - Chikmagalur - Light Roast
Kelachandra estate, Chikmagalur, India Naturals Chandragiri
Bloom Coffee Roasters
$7.81

Orchadale Estate - Naturals - Yercaud - Light Roast
Orchadale Estate, Yercaud, India Naturals S795
Bloom Coffee Roasters
$9.90

Bisal Munti Estate - CM Naturals - Mandya - Light Roast
Bisal Munti Estate, Mandya, India CM Naturals Chandragiri
Bloom Coffee Roasters
$9.12

Gungegiri Estate - Cold Soak Naturals - Chikmagalur - Light Roast
Gungegiri Estate, Chikmagalur, India Cold Soak Naturals Catimor
Bloom Coffee Roasters
$8.86
Description
Tastes Like - Plum , Watermelon & Stone fruit Roasting Profile - Filter profile (Light Roast) Process - Naturals Varietal - Chandragiri & SLN 9 Altitude - 900 MASL Producer - Tribal Farm, Processed by Odisii Coffee Harvest Year - 2026 Coffee Producers Note - The cherries underwent ferrerementation under limited oxygen supply in a closed environment. This process allowed natural enzymes to interact with the fruit’s sugars, enhancing the coffee’s complexity and smoothness. Following fermentation, the cherries were dried under shade on raised beds. This slow drying process preserved delicate flavours, natural sweetness, and aromatic qualities. Environmental conditions were carefully monitored throughout. Once dried, the beans were meticulously hulled and sorted. Roasters Note - Roasted for filter, we’ve aimed to preserve the coffee’s naturally vibrant fruit character while keeping the cup clean and expressive. Expect juicy plum, refreshing watermelon and ripe stone-fruit notes, followed by a sweet, lingering finish. A lively and approachable cup that highlights the fruit-forward character of naturally processed coffee from the Koraput region.
About Corridor Seven Coffee Roasters
- Location
- Maharashtra, India
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- INR
More from Corridor Seven Coffee Roasters

Salawara Estate - Mosto Honey Sun Dried
$9.79

Melkodige Estate
$7.81

Decaf
$13.34

Ratnagiri Peaberry
$7.29

Basankhan Estate
$7.19

Baarbara Estate Washed Process
$7.19



