
Corridor Seven Coffee Roasters
Decaf
Decaf is a India, Decaffinated coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- India
- Process
- Decaffinated
Available Sizes▾
- 250g — $13.34 ($5.33/100g)
- 500g — $24.80 ($4.96/100g)
- 1000g — $45.32 ($4.53/100g)

Decaf
Decaf is a India, Decaffinated coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- India
- Process
- Decaffinated
Available Sizes
- 250g — $13.34 ($5.33/100g)
- 500g — $24.80 ($4.96/100g)
- 1000g — $45.32 ($4.53/100g)
Similar coffees to this India Decaffinated

Seasonal Decaf
Bean & Bean Coffee Roasters
$22.00

Decaf
Metric Coffee
$27.00

Sugarcane Decaf
Colombia
Chromatic Coffee
$28.99

Decaf Blend
Various Sugarcane EA Decaf
Goodboybob
$21.00

Decaf
Decaf Huila, Colombia Washed
Sweet Bloom
$20.50

Decaf EA Ethiopia
Guji, Ethiopia EA Sugarcane Decaffeinated Landrace
Ceremony Coffee Roasters
$22.50
Description
Tastes Like - Marzipan, Butter Cookie, Brown Sugar Roasting Profile - Espresso profile (Medium Roast) Process - Decaffinated Altitude - 1524 MASL Harvest Year - 2026 Our first decaf presented an entirely new roasting challenge. With lower density and moisture than a traditional coffee, required us to rethink how we applied heat throughout the roast. After multiple trials, we developed a profile that preserves sweetness, clarity, and balance. showcasing just how remarkable decaf can be when roasted with intention.
About Corridor Seven Coffee Roasters
- Location
- Maharashtra, India
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- INR
More from Corridor Seven Coffee Roasters

Salawara Estate - Mosto Honey Sun Dried
$9.79

Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee
$10.63

Melkodige Estate
$7.81

Ratnagiri Peaberry
$7.29

Basankhan Estate
$7.19

Baarbara Estate Washed Process
$7.19





