BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Salawara Estate - Mosto Honey Sun Dried
India|Corridor Seven Coffee Roasters

Corridor Seven Coffee Roasters

$9.79250gIn Stock

Salawara Estate - Mosto Honey Sun Dried

Salawara Estate - Mosto Honey Sun Dried is a India, Mosto Honey Sun Dried, SLN 795 coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from Corridor Seven Coffee Roasters

Details

Origin
India
Process
Mosto Honey Sun Dried
Variety
SLN 795
Producer
Mr. Sharan Gowda
Available Sizes▾
  • 250g — $9.79 ($3.92/100g)
  • 500g — $18.23 ($3.65/100g)
  • 1000g — $33.34 ($3.33/100g)

Similar coffees to this India Mosto Honey Sun Dried SLN 795

Description

Tastes Like - Muscat Grape, Soft Pear and Lingering Finish Roasting Profile - Filter profile (Light Roast) Process -  Mosto Honey Sun Dried Varietal - SLN 795 Altitude - 1100 MASL Producer - Mr. Sharan Gowda Harvest Year - 2026 Coffee Producers Note - The optimal block for coffee picking is identified and selected from the estate based on ripeness and quality. Only the ripened cherries are carefully picked, and any defects, including unripe cherries, twigs, and other foreign particles, are removed. A sample lot is taken to measure the Brix level(22). Lighter coffee fruits and foreign materials are removed through floater removal, and the cherries are de-stoned to eliminate unwanted materials. The denser coffee cherries are double washed for cleanliness, then de pulped without water to preserve the mucilage. The depulped coffee is placed in double-walled stainless steel tanks to ferment  where the yeast + mosto is added in the tank to help in faster fermentation and flavour development The coffees are anaerobically fermented  for 72 hours, with regular monitoring of fermentation. The fermented coffee is moved to a greenhouse for drying on raised beds to maintain temperatures and is raked hourly to ensure even drying. Once the desired moisture level is achieved, the coffee is bagged in gunny bags and allowed to rest for 2-3 months before hulling. During hulling, the outer skin of the dried beans is removed, and gravity separation and colour sorting are performed for uniformity. The coffee is graded by size and manually hand-sorted for quality assurance. Finally, all processed coffee beans are thoroughly checked and prepared for shipping, maintaining quality standards throughout the process. Roasters Note - This coffee is a vibrant expression of SLN 795, shaped by an innovative Mosto HSD process that brings an unmistakable fruit character to the cup. The addition of Mosto during fermentation helps build complexity and sweetness while preserving the coffee’s natural clarity. We’ve developed a light filter roast to highlight this character, keeping the profile bright and expressive rather than pushing the roast towards heavier caramelisation. Expect juicy Muscat grape, soft pear and a gentle sweetness, with a clean, lingering finish. The result is a fruit-forward and elegant cup, balancing delicate acidity with a soft texture and a persistent sweetness. A great example of how fermentation and careful drying can bring a distinctly wine-like fruit character to an Indian coffee.

About Corridor Seven Coffee Roasters

Location
Maharashtra, India
Region
Asia/Pacific
Currency
INR
Visit Corridor Seven Coffee Roasters →