
Corridor Seven Coffee Roasters
French Roast
French Roast is a Chikmagalur, India, Washed Arabica, Catura coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Chikmagalur, India
- Process
- Washed Arabica
- Variety
- Catura
Available Sizes▾
- 250g — $6.67 ($2.67/100g)
- 500g — $12.40 ($2.48/100g)
- 1000g — $22.71 ($2.27/100g)

French Roast
French Roast is a Chikmagalur, India, Washed Arabica, Catura coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Chikmagalur, India
- Process
- Washed Arabica
- Variety
- Catura
Available Sizes
- 250g — $6.67 ($2.67/100g)
- 500g — $12.40 ($2.48/100g)
- 1000g — $22.71 ($2.27/100g)
Similar coffees to this Chikmagalur, India Washed Arabica Catura

Salawara Estate – Chikmaglur - Dark Roast
Salawara Estate, Chikmaglur, India Washed S795
Bloom Coffee Roasters
$6.77

Hoysala Estate - Washed - Chikmagalur - Medium Dark Roast
Hoysala Estate, Chikmagalur, India Washed S795
Bloom Coffee Roasters
$6.25

French Roast
Klatch Coffee
$19.95

Dark Espresso Roast Coffee
Ethiopia Natural Caturra, Ethiopian Heirloom
Coffee Bros.
$10.29

Rao
India · Karnataka Washed Robusta
Leuchtfeuer Coffee
$14.22

Full Send | Full Caf
Frequent Coffee
$23.00
Description
Tastes Like- Bold, smokey and heavy bodied || Roasting Profile- Espresso Profile ( Dark Roast ) || Varietal- Catura || Altitude- 1260MASL || Process- Washed Arabica || Harvest Year- 2025 || Location- Chikmagalur || 100% Arabica It just gets Darker here now. A few degrees darker than Vienna profile. We stretch this coffee beyond the 2nd Crack ( what is a crack in coffee - blogs up soon here) Also a few seconds longer and we might get fire in our drum! So we be real careful ;) Further roasting after 2nd crack carbonizes some of the fibers in the coffee beans.
About Corridor Seven Coffee Roasters
- Location
- Maharashtra, India
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- INR
More from Corridor Seven Coffee Roasters

Salawara Estate - Mosto Honey Sun Dried
$9.79

Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee
$10.63

Melkodige Estate
$7.81

Decaf
$13.34

Ratnagiri Peaberry
$7.29

Basankhan Estate
$7.19











