DAK
$21.56250gIn Stock
Darling
Darling is a Ethiopia, Anaerobic Washed, Heirloom coffee from DAK.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $21.56 ($8.62/100g)
- 1000g — $83.29 ($8.33/100g)
Darling
Darling is a Ethiopia, Anaerobic Washed, Heirloom coffee from DAK.
$21.56250g$8.62/100gIn Stock
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $21.56 ($8.62/100g)
- 1000g — $83.29 ($8.33/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Anaerobic Washed Heirloom
Description
A floral, tea-forward Ethiopian from Danche Washing Station in Gedeb, and an unusual one for how it is made: anaerobic fermentation, then washed. The sealed ferment builds the complexity while the washing step keeps the cup clean and light. Wild florals lead, peach iced tea sits in the middle, and a black-tea note holds the finish. Ethiopian Coffee





