
DAK (sold by Entropica Coffee)
DAK - Darling
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Darling is a Ethiopia, Anaerobic Washed, Heirloom coffee from DAK.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $29.00 ($11.60/100g)
- 1000g — $96.00 ($9.60/100g)
- 3000g — $276.00 ($9.20/100g)

DAK - Darling
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Darling is a Ethiopia, Anaerobic Washed, Heirloom coffee from DAK.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $29.00 ($11.60/100g)
- 1000g — $96.00 ($9.60/100g)
- 3000g — $276.00 ($9.20/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Anaerobic Washed Heirloom

Danche
Guji, Ethiopia Washed heirloom
Sweet Bloom
$24.00

Danche, Ethiopia 2026
Ethiopia Washed Landrace Varieties
Go Get Em Tiger
$27.00

Ethiopia - Danche - Natural
Danse Sayisa, Ethiopia Natural Heirloom
Wes Ngopi
$6.46

Danche
Ethiopia, Chelbesa, Gedeb Washed Karume, Wolisho
Ex Animo Coffee
$19.09

Ethiopia - Danche - Washed Heirloom
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Verb Coffee Roasters
$29.00
Description
Tastes Like Wild Flowers • Iced Tea • Black Tea DAK's Take: I think we could have only washed Ethiopian in our lineup and we would be fulfilled, especially when you have Darling in it. This anaerobic washed from Danche Washing Station is very bright, crisp acidity and expressive. Tasting notes of wild flowers, peach & ice tea. The Details FARM N/A PROCESSING Anaerobic Washed ALTITUDE N/A REGION Ethiopia VARIETY Heirloom PRODUCER N/A
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00

