
Go Get Em Tiger
Danche, Ethiopia 2026
Danche, Ethiopia 2026 is a Ethiopia, Washed, Landrace Varieties coffee from Go Get Em Tiger.
In stock since:
Available Sizes▾
- 297g — $27.00 ($9.09/100g)
- 2267g — $184.50 ($8.14/100g)

Danche, Ethiopia 2026
Danche, Ethiopia 2026 is a Ethiopia, Washed, Landrace Varieties coffee from Go Get Em Tiger.
In stock since:
Available Sizes
- 297g — $27.00 ($9.09/100g)
- 2267g — $184.50 ($8.14/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed Landrace Varieties

Danche
Gedeb, Gedeo, Ethiopia Washed Ethiopian Landraces
Flower Child
$26.50

2026 Danche, 2nd Selection - Ethiopia
Ethiopia Washed Ethiopian Landrace
SEY
$26.50

Danche
Guji, Ethiopia Washed heirloom
Sweet Bloom
$24.00

Danche
Yirgacheffe Washed Ethiopian Landrace
Regalia Coffee
$28.50

Habtamu Fikadu - Danche site (Kurume & Dega) | Gedeb, Ethiopia
Ethiopia Washed
Luna
$17.47
Description
Danche is back! From Worka Chelbessa, Ethiopia, this coffee comes to us from Neguesse Debela and his family. Neguesse opened his first processing site in 2017, adding the Danche washing station in 2019. Here, the coffee undergoes 36–48 hours of underwater fermentation before drying on raised beds for 10–14 days—a careful process that lets its sweetness and delicate floral character shine. In the cup, fragrant lilac meets juicy plum and the deep sweetness of blackberry. The florals bring a light, airy quality, while the fruit adds richness and a pleasantly tart edge. Crisp, sweet, and beautifully balanced, it’s everything we look forward to in a washed Ethiopian coffee. TASTING NOTES: Lilac, plum, blackberry ROAST LEVEL: Filter Roast PROCESSING METHOD: Washed VARIETY: Landrace Varieties
More from Go Get Em Tiger

Major Monuments Espresso
$22.00

Placer de la Tarde, Colombia Decaf
$23.00

Minor Monuments Espresso
$22.00

Mullageta Muntasha, Ethiopia
$39.75

Prism- Roasted At Origin
$27.00

Blasina Martinez, Honduras Anaerobic Honey
$23.50