
Driftaway Coffee
India Kerehaklu Estate
India Kerehaklu Estate is a India, Washed coffee from Driftaway Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 226g — $18.00 ($7.96/100g)
- 226g — $17.00 ($7.52/100g)
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 453g — $28.00 ($6.18/100g)
- 453g — $26.00 ($5.74/100g)
- 2267g — $80.00 ($3.53/100g)
- 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

India Kerehaklu Estate
India Kerehaklu Estate is a India, Washed coffee from Driftaway Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 226g — $18.00 ($7.96/100g)
- 226g — $17.00 ($7.52/100g)
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 453g — $28.00 ($6.18/100g)
- 453g — $26.00 ($5.74/100g)
- 2267g — $80.00 ($3.53/100g)
- 2267g — $74.00 ($3.26/100g)
Similar coffees to this India Washed

Kerehaklu Estate - Blossom Culture Washed - Chikmagalur - Light Roast
Kerehaklu Estate, Chikmagalur, India Blossom Culture Washed SL9
Bloom Coffee Roasters
$10.42

India - Kerehaklu - Coffee Blossom Washed - Lot J
India Coffee Blossom Washed Selection 9
Brandywine Coffee Roasters
$29.00

Kerehaklu 2025
Chikmagalur, India Washed Selection 9
Passenger
$24.75

India, Kerehaklu
Sequentially Fermented Washed Selection 9
Methodical Coffee
$29.03

Melkodige Estate
India Washed SL 795
Corridor Seven Coffee Roasters
$7.81

Balanoor Plantations - SLN9 - Washed - Chikmagalur - Medium Light Roast
Balanoor Plantations, Chikmagalur, India Washed SLN9
Bloom Coffee Roasters
$6.77
Description
Tasting Notes: Fresh Mint, Lemon, Molasses Country: India | Region: Western Ghats | Importer: Sucafina | Producer: Pranoy and Ajoy Thipaiah | Processing: Washed | Altitude: 1,200 MASL Our average cupping score: 86 About the Producers Kerehaklu Estate, nestled in the dense jungles of Chikmagalur, has been run by the Thipaiah family for four generations, with father-son duo Ajoy and Pranoy Thipaiah tending its shade-grown slopes in the Western Ghats. We're genuinely thrilled to share their SLN9 (Selection 9) — a varietal that's new to us and unlike anything else on our roster. Ajoy's agronomic expertise paired with Pranoy's estate-cultured washed fermentation delivers a profile we can't stop coming back to: incredibly clear, clean, and sweet, with a fresh mint lift, bright lemon acidity, and deep molasses finish. What makes this coffee stand out - Pour over recipe: Ratio: 18g coffee, 274g water | Grind: Medium-coarse | Water: 200F 0:00 60 g bloom, gentle 0:45 200 g medium height, create agitation (just before bed dries) 274 very gentle, very slow Target brew time 3:15
More from Driftaway Coffee

Ethiopia Layo Teraga G1 Washed
$18.00

Colombia Jhon Didier Trujillo Chiroso Washed
$16.00

Mexico Patlanalan
$16.00

Edwin Noreña Sudan Rume Enigma Hops Co-ferment
$40.00

Marblecake
$16.00

Ethiopia Arbegona Rumudamo Anaerobic Washed
$16.00








