
Elm Coffee Roasters
Nelson Fabio Cordoba - Tabi
Nelson Fabio Cordoba - Tabi is a Huila, Colombia, Washed, Tabi coffee from Elm Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Tabi
- Producer
- Nelson Fabio Cordoba
Available Sizes▾
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 907g — $79.00 ($8.71/100g)
- 2267g — $188.50 ($8.31/100g)

Nelson Fabio Cordoba - Tabi
Nelson Fabio Cordoba - Tabi is a Huila, Colombia, Washed, Tabi coffee from Elm Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Tabi
- Producer
- Nelson Fabio Cordoba
Available Sizes
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 907g — $79.00 ($8.71/100g)
- 2267g — $188.50 ($8.31/100g)
Similar coffees to this Huila, Colombia Washed Tabi

WILTON BENITEZ / COLOMBIA / ADVANCED NATURAL / TABI
COLOMBIA ADVANCED NATURAL TABI
Ordinary Coffee Roasters
$26.17

Colombia Wilmer Cubillos Tabi Washed
Colombia Washed Tabi
Friedhats
$18.20

Wilton Benitez Tabi Natural
Piendamó, Cauca, Colombia Tabi
JBC Coffee Roasters
$28.00
Description
About This Coffee Flavors: papaya, pink starbust, dried apricot Sourced from: Huila, Colombia Elevation grown: 1800 Meters Producers: Nelson Fabio Cordoba Varietals: Tabi Harvested: 2025 Process: Washed Nelson is a very meticulous coffee producer, trained as a cupper by the local institute SENA, and confident in his coffee’s quality. A government organization recently gave him an eco-pulper and stainless steel fermentation tank, allowing him to achieve a long (for washed coffees) 36 hour anaerobic fermentation that boosts flavors while resulting in maximum cleanliness in the cup profile. Huila, Colombia This is our second year buying from Nelson, though he is a member of the Los Guacharos association in Huila that we’ve purchased many coffees from. Like all members of Los Guacharos, Nelson is highly committed to methods that reduce dependency on chemical fertilizers/pesticides and improving his farm’s health. Coffee is not his only agricultural product, he grows a variety of fruits (mostly peaches and passion fruit), and even raises fish! See the farm on map Shop Coffee Subscriptions Learn Policies News Company Contact Wholesale ©2026, Elm Coffee Roasters Our motivation is love. Privacy Policy | Shipping Policy | Terms of Service Our motivation is love. Privacy Policy | Shipping Policy | Terms of Service ©2026, Elm Coffee Roasters Choosing a selection results in a full page refresh.
About Elm Coffee Roasters
- Location
- Washington, United States
- Region
- North America




