
Tanat Coffee (sold by Entropica Coffee)
Tanat - Finca la Riviera Anaerobic
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Finca la Riviera Anaerobic is a Pereira, Risaralda, Colombia, Anaerobic Culturing, Caturra & Castillo coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Pereira, Risaralda, Colombia
- Process
- Anaerobic Culturing
- Variety
- Caturra & Castillo
- Producer
- Julio Madrid
Available Sizes▾
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $85.00 ($8.50/100g)

Tanat - Finca la Riviera Anaerobic
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Finca la Riviera Anaerobic is a Pereira, Risaralda, Colombia, Anaerobic Culturing, Caturra & Castillo coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Pereira, Risaralda, Colombia
- Process
- Anaerobic Culturing
- Variety
- Caturra & Castillo
- Producer
- Julio Madrid
Available Sizes
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $85.00 ($8.50/100g)
Similar coffees to this Pereira, Risaralda, Colombia Anaerobic Culturing Caturra & Castillo

Papayo Jungle Anaerobic Colombia
Colombia, Nariño Enzyme Fermented Anaerobic Washed Caturra
Superthing
$38.00

Castillo - Lychee - Finca El Paraiso
El Paraiso, Cauca, Colombia Double Anaerobic Thermal Shock Castillo
Hydrangea
$17.50

El Vergel: Guava Banana
Tolima, Colombia Anaerobic Caturra
Eight Ounce Coffee
$29.99

Colombia - Finca El Paraiso - Lychee
Piendamó, Cauca, Colombia Experimental Protocol Castillo
Wes Ngopi
$10.29

Colombia La Maria Gesha Anaerobic Natural
Colombia Anaerobic Gesha
Friedhats
$26.17

Lychee Peach • Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) • Castillo • Colombia
Colombia Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) Castillo
Taith Coffee
$25.86
Description
Tastes Like Lychee • Mango • Red Fruits Tanat's Take: This Colombian coffee from Finca la Riviera is a perfect illustration of what modern fermentations can deliver when they are run with precision. Thanks to its innovative processing (Anaerobic Culturing), fermentation is carried out in the absence of oxygen with a carefully selected culture of micro-organisms, reinforcing aromatic complexity while keeping the cup under control. The result is a coffee of real intensity. From the first sips, lychee brings an exotic sweetness that opens the tasting. Mango then settles on the palate, juicy and generous, before giving way to red fruits, bright and persistent. Despite its fruit-forward profile, this coffee never tips into excess sugar. The Details FARM Finca la Riviera PROCESSING Anaerobic Culturing ALTITUDE 1400 MASL REGION Pereira, Risaralda, Colombia VARIETY Caturra & Castillo PRODUCER Julio Madrid
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00